Duon som driver Stilstudion i Gamla staden är båda hängivna padelutövare och snittar på fyra pass i veckan.
– Jag trodde inte att jag skulle kunna fastna för en sport i vuxen ålder men det är det roligaste jag vet. Det är som en drog, säger Ellinor Alsbro och slår fast att det råder padelfeber i Eskilstuna.
Själva håller de till på Padel sports club.
– På lördagar är det är fullbokat från 6 på morgonen till 24 på kvällen. Det är helt sjukt, säger Marianne Holmberg och hämtar en förberedd klädhäst.
På Stilstudion hjälper de utbildade stil- och färgrådgivarna kunden att hitta rätt utifrån just sina förutsättningar och behov. Hög modegrad gäller även inom sportens värld, men inte på bekostnad av funktion och bekvämlighet.
– När man har på sig plagg som man trivs i så levererar man bättre, det gäller även på padelbanan, säger Marianne och listar sportens motsvarighet till basgarderoben.
– Tights, eller kjol, vad man nu är bekväm i och två, tre linnen. Och ett par riktigt bra, stabila skor och en väska. Många spelar mix och kör en tjej och en kille, då kan det vara snyggt att matcha.
För de som vill vara mer dressade finns pike-stilen, influerad av tennis.
– Det är inte lika strikt som tennismode, mer lekfullt och modernt.
– Padel är stort i Spanien, där är det mycket starka färger. Många kör Bullpadel, funktionsmaterial som andas och torkar snabbt.
Vad föredrar ni, tights eller kjol?
– Jag gillar kjol, därför att..., börjar Ellinor och blir avbruten av sin kollega.
– ... du har så snygga ben!
– Haha, jag skulle säga att jag känner mig instängd i tights. Och så blir jag snabbare i kjol, säger hon och visar den smidiga fickan.
– Man måste alltid ha en extraboll på sig, det är jätteviktigt.
– Jag föredrar tights, det är mer min stil, förklarar Marianne.
De förutspår att det bara är en tidsfråga innan kedjorna hakar på trenden.
– Det finns att beställa, men inte så mycket i butik – än.
Ellinor är nybliven diplomerad tränare och har dragit igång lektioner för tjejer. Stilstudion har sedan ett drygt år tillbaka ett samarbete med Padel sports club.
– Vi har en serie med 66 lag, Womens padel lague by Stilstudion. Det är verkligen en up and coming sport för tjejer, många har blivit vänner genom padel.
Varför tror ni att sporten har blivit så stort?
– Det är lätt att få spel. Det funkar nästan direkt, det är därför man fastnar.