MQ öppnade i två dagar – nu har de stängt för gott

I fredags fick MQ, eller Marqet, nya ägare då finansmannen Mats Qviberg, tidigare stor aktieägare i MQ Holding AB, gick in som ägare. Då aviserades det om reducerade butiker och nu har Eskilstuna drabbats.

"Vi har i samband med det nya bolaget valt att reducera antalet fysiska butiker och även butiker som varit lönsamma kan ingå i samband med neddragningen", säger Ingvar Larsson, vd på MQ Marqet

"Vi har i samband med det nya bolaget valt att reducera antalet fysiska butiker och även butiker som varit lönsamma kan ingå i samband med neddragningen", säger Ingvar Larsson, vd på MQ Marqet

Foto: Niklas Holm / MQ

Eskilstuna2020-05-12 09:30

Efter att endast haft öppet i två dagar med lagerrensning drog MQ ner sitt jalusi till butiken i Eskilstunas centrum för sista gången i måndags kväll. Butiken har lagts ner.

För drygt ett halvår sedan berättade MQ:s vd Ingvar Larsson att Eskilstunas båda butiker var lönsamma och att det inte fanns några tankar på att slå igen någon av dem.

Hur kommer det sig att ni stänger butiken i centrum, för ett halvår sedan var den lönsam?

– Vi har i samband med det nya bolaget valt att reducera antalet fysiska butiker och även butiker som varit lönsamma kan ingå i samband med neddragningen, säger Ingvar Larsson, vd på MQ Marqet, och fortsätter:

– Det handlar om att fortsatt ha en rikstäckande närvaro men också om att minska kapitalbindning och stärka lönsamheten i bolaget som helhet framåt.

Vad händer med de anställda i centrumbutiken, erbjuds de jobb i Tuna park?

– Vi kommer gå igenom detta via de fackliga förhandlingarna, förklarar Ingvar Larsson.

I spåren av corona permitterades personalen i Eskilstunas butiker i april.

Är personalen i Tuna park permitterade som innan konkursen?

– Nej, de är inte permitterade men vi har anpassat arbetstiderna efter de förändringar som Covid-19 har inneburit, avslutar Ingvar Larsson.

Butiken i centrum är stängd och ska städas ur  för att sedan lämnas. Fem anställda drabbas av stängningen.

Av kedjans 119 butiker planeras 32 av dem att stängas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!