Överläkare vill öppna vårdcentral i Årby

Årby kan få tillbaka sin vårdcentral redan vår. Ett vårdbolag som drivs av en överläkare i Eskilstuna har ansökt om att få öppna. Regionen är hoppfull.

Persontäta Årby är i behov av en vårdcentral. Det anser såväl kommunen som regionen. De dåliga erfarenheterna från Amore Hemomsorg AB:s försök tycks inte att ha avskräckt nya aktörer från att försöka.

Persontäta Årby är i behov av en vårdcentral. Det anser såväl kommunen som regionen. De dåliga erfarenheterna från Amore Hemomsorg AB:s försök tycks inte att ha avskräckt nya aktörer från att försöka.

Foto: Joakim Serrander

Eskilstuna2022-12-09 09:23

Den 23 november var Region Sörmland på plats vid den stängda vårdcentralen i Årby för att hämta tillbaka sjukvårdsutrustning. Enligt en uppgörelse mellan vårdcentralens företrädare och regionen skulle en miljon kronor betalas ut till vårdbolaget Amore Hemomsorg AB. Det förutsatte dock att all lånad utrustning fanns kvar och var hel. Det var den, och pengarna har betalats ut.

undefined
Amore Hemomsorg AB som inte fick fortsätta sin verksamhet i Årby har fått en miljon kronor av regionen och lämnat tillbaka all utrustning.

Enligt regionens hälsovalschef Mats Henningsson gjordes utbetalningen den 29 eller 30 november. 

– Överlämnandet av utrustning gick bra och nu är relationen avslutad, säger han.

Vem som formellt förfogar över vårdcentralens lokaler på Årbygatan 3 i dag är okänt. Region Sörmland har dock fått in en ansökan om att få starta vårdcentral på samma adress.

– Vi har fått in tre ansökningar om att öppna vårdcentral i Sörmland. Två gäller Eskilstuna och en vill etablera sig just i Årby.

Enligt Mats Henningsson har regionen, utöver den nämnda ansökan, fått in flera intresseanmälningar för Årby.

– Jag antar att hyresvärden haft dialog med i vart fall en firma. Men ingen kan öppna vårdcentral utan att regionens godkännande.

Vad kan du säga om bolaget som vill öppna i Årby?

– Jag kan säga att bolagets företrädare kommer att undersökas på sedvanligt sätt. Vi kommer att inhämta fakta om ekonomi, vilka som ska driva verksamheten och ta del av eventuella Ivo-anmälningar och liknande. Vi har spetsat till processen jämfört med hur det såg ut när Vårdcentralen Årby öppnade.

undefined
Region Sörmlands hälsovalschef Mats Henningsson hoppas att en ny aktör ska kunna vara på plats i Årby under våren 2023.

Enligt hälsovalschefen väntas regionens utredning ta 6-8 veckor.

– Sen ska de ha tid att utrusta lokalerna. Om det är samma lokal i Årby, vilket jag hoppas för den är väldigt fin, kan det gå ganska fort. Vi ser helst att man kommer igång med verksamheten under våren 2023. Mars eller april är mitt önskemål.

Vad talar för en ny aktör lyckas locka till sig alla nödvändiga personalresurser?

– Jag tror att det finns personer som är intresserade av att jobba privat. Snabbdoktor har ju nyss startat och de verkar inte ha haft svårt att få personal. Det leder ju dock till en förflyttning av personal, från ett ställe till ett annat, då det är en homogen massa av läkare och sjuksköterskor som finns. De kan rekrytera från regionen eller andra privata aktörer.

Vårdbolaget bakom den nämna ansökan registrerades 2011, har sin hemvist i Eskilstuna och drivs av en manlig överläkare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!