Polishund slet sig och bet annan hund i baken

Polishunden satt bunden i trädgården, men slet sig plötsligt. Det som lockade var en annan hund ute på gatan, som dessutom fick ett bett i baken.

En polishund slet sig och bet en annan hund. Hunden på bilden är en helt annan polishund.

En polishund slet sig och bet en annan hund. Hunden på bilden är en helt annan polishund.

Foto: Maja Suslin/TT

Eskilstuna2022-03-09 21:22

En av polisens hundförare hade varit ute på promenad med sin tjänstehund och sedan bundit hunden inne på sin tomt i ett bostadsområde i Eskilstuna. Hundföraren befann sig på andra sidan huset men hörde plötsligt skrik utifrån gatan och sprang dit. Polisen fick där se sin hund jaga en liten lösspringande hund längs gatan. En bit av den avslitna linan satt kvar i polishundens halskedja.

Polisen fick till slut tag på sin hund, men då var skadan redan skedd. Polishunden hade bitit den mindre hunden i baken så att den fått ett sår.

Hundförarens försäkringsbolag ersatte den skadedrabbade hundägaren. Hundföraren själv får nu ersättning från polismyndigheten för självrisken på 1 500 kronor. Det beror på att polismyndigheten äger hunden och därför ansvarar för ersättningen efter skador som hunden orsakat.

Händelsen inträffade förra året och polishunden är kvar i tjänst.

– Hunden fungerar som polishund fortfarande och vi betraktar det som en olycklig händelse, som skedde i ett obevakat ögonblick, säger Jens Gustafsson, gruppchef för länets hundförare.

Han säger att hunden är vuxen, men ung.

Ska det inte vara bättre pli på en polishund?

– Jo givetvis, men hunden fungerar bra som polishund och har inte visat några såna här tendenser när vi jobbar med den. Vi har även kontrollerat hunden efter händelsen. Men det får inte hända igen.

Hundföraren är inte misstänkt för något brott i samband med händelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!