Rättegången mot 42-åriga kvinnan i sexköpshärvan inledd

Idag, måndag den 2 november, inleddes rättegången mot den 42-åriga kvinna som åtalats för grovt koppleri. Rättegången är planerad att pågå i tre dagar i Eskilstuna tingsrätt. Kvinnan bar luvtröja med uppfälld luva samt munskydd när hon fördes in i tingssalen på förmiddagen.

I den här massagesalongen såldes sex. Det menar åklagare Jessica Wenna som har åtalat en 42-årig kvinna för grovt koppleri. Rättegången startar måndag den 2 november. (Bild från förundersökningen)

I den här massagesalongen såldes sex. Det menar åklagare Jessica Wenna som har åtalat en 42-årig kvinna för grovt koppleri. Rättegången startar måndag den 2 november. (Bild från förundersökningen)

Foto: Polisen

Eskilstuna2020-11-02 08:30

Det var den 21 oktober som kvinnan åtalades. Åtalet omfattade tre punkter: grovt koppleri, talan om företagsbot och talan om näringsförbud.

Enligt åklagare Jessica Wenna har kvinnan främjat och ekonomiskt utnyttjat att personer som arbetat hos henne på massagesalongen i Eskilstuna, haft sexuella förbindelser mot ersättning. Jessica Wenna menar att kvinnan har tillåtit och uppmanat personalen att sälja och ta emot bokningar om sexuella tjänster. Och all ersättning för sex-tjänsterna ska ha gått till kvinnan själv. Minst 400 000 kronor ska hon ha tjänat på sexhandeln.

Kvinnan nekar.

– Jag är rak och tydlig och dom får inte utföra mera än som står på avtalet, bara massera, det är allt, säger hon bland annat i ett förhör.

undefined
Idag, måndag den 2 november, inleddes rättegången mot den 42-åriga kvinna som åtalats för grovt koppleri. Här förs hon in i tingssalen.

Det var i början av juni som polisen slog till mot massagesalongen i Eskilstuna.

Fem män konfronterades av polisen, misstänkta för brott mot sexköpslagen.

Samtidigt greps och anhölls den nu åtalade kvinnan, misstänkt för grovt koppleri. Kvinnan häktades och har omhäktats flera gånger. Efter tillslaget i juni svällde utredningen. Utredarna misstänkte att sexhandeln på salongen hade pågått under flera år. När åtalet kom stod det klart att åklagaren anser att sexhandeln på salongen ska ha pågått från den 1 januari 2018 och fram till 4 juni i år.

De andra två punkterna i åtalet handlar om att åklagaren vill att kvinnans enskilda firma ska böta 600 000 kronor och att hon ska åläggas näringsförbud.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!