– Det är tydligt att vi påverkas en hel del av vädret. Förra året, då sommaren var torr och het, hade vi ganska måttlig försäljningsutveckling, säger Ulf S Gustafsson, vd för branschorganisationen Bygg- och järnhandlarna.
I år, när det har varit regnigt och kyligt under både våren och sommaren, har branschens försäljning ökat med 9,5 procent, enligt bygg- och järnindex. I juni ökade försäljningen med 16,4 procent.
Marica Berger, platschef på Byggmax i Eskilstuna, säger att försäljningen varje månad under högsäsongen varit mellan 5 och 10 procent högre än förra året.
– Jag tror det är vädret. Folk har semester och det regnar. De har inte så mycket att göra. Då bygger man i stället. Vi märker att vi säljer väldigt mycket inomhusartiklar mitt i sommaren och det gör man normalt inte.
K-Rauta i Eskilstuna ökade under perioden 1 maj - 19 juli sin försäljning med 21,8 procent jämfört med samma period i fjol. Varuhuschefen Carl Littlewood menar att ökningen till viss del kan förklaras av vädret.
– Det kanske är skönare att göra altan när det inte är solgass och 30 grader, säger han.
Enligt Carl Littlewood har i princip all försäljning utom badtillbehör gynnats av vädret.
– Gräs har ju växt som aldrig förr. Vi har ökat väldigt mycket på gräsklippare och trimmers. Sedan har vi även ökat på allt utomhusvirke.
Personalen på K-Rauta i Eskilstuna har mycket att göra.
– Vi har mycket som ska fyllas upp. Det blir så när man ökar mycket i försäljning.
Andra orsaker till ökningen är enligt Carl Littlewood att folk inspireras av inredningsprogrammen på tv, men också att det finns många äldre hus i Eskilstuna som man vill passa på att göra om. Det har även byggts mycket nytt och den planerade sänkningen av rot-avdraget har medfört att företagskunderna har fått mycket att göra fram till årsskiftet.
Stefan Larsson är platschef på AB Karl Hedin i Eskilstuna.
– Jag känner att vi på AB Karl Hedin har ökat lite mer än snittet i Sverige, säger han.
Även Beijer och Byggma i Eskilstuna har ökat sin försäljning. Båda menar att den planerade sänkningen av rot-avdraget från 50 procent till 30 procent har bidragit till utvecklingen.
– Det kan ligga till grund för att folk ökar sitt handlande. Det har vi ju märkt att folk vill utnyttja sitt rotavdrag, säger Nicklas Bladh, butikschef på Bygma.
Christer Jonsson, filialchef på Beijer Byggmaterial, tror att flera hushåll passar på att komma igång med renoveringen medan avdraget ännu är oförändrat.
– Folk kanske passar på nu innan det blir försämrat. Det kan jag nog tänka mig, säger han.