Positivt bokslut men tuffa ekonomiska tider

Eskilstuna kommuns ekonomiska facit för 2023 blev ett överskott på 199 miljoner kronor. Överskottet beror till största delen på att skatteintäkterna blivit högre än budgeterat och att kommunen sålt mark i samband med företagsetableringar.

Pia Järnkvist, ekonomidirektör Eskilstuna kommun.

Pia Järnkvist, ekonomidirektör Eskilstuna kommun.

Foto: Henrik Holmberg / Eskilstuna kommun

Eskilstuna2024-03-20 04:45

Om man räknar bort markförsäljningarna krymper kommunens överskott till 10 miljoner kronor. 

– Eskilstuna kommun har sammantaget haft ett tufft ekonomiskt år 2023, precis som många andra kommuner, med stora kostnadsökningar inom flera områden. Det ekonomiska läget ser fortsatt utmanande ut och vi påverkas av bland annat hög inflation och ökade kostnader för pensionsavsättningar och räntor, säger Pia Järnkvist, ekonomidirektör Eskilstuna kommun.

Enligt kommunen är etableringstrycket är fortfarande högt, men det ekonomiska läget har gjort att förfrågningarna har minskat. 

undefined
Pia Järnkvist, ekonomidirektör Eskilstuna kommun.

En orsak till att kommunen gick med överskott var att skatteintäkterna blev högre än budgeterat.

– Ofta handlar det om att man till exempel har fler arbetade timmar än vad man hade kunnat förutse alternativt att lönenivåerna har varit högre, säger Pia Järnkvist.

Hon tycker att det känns positivt att ungdomsarbetslösheten sjönk snabbare i Eskilstuna under 2023 jämfört med resten av landet och att antalet vuxna som är beroende av försörjningsstöd minskade.

De kommunala bolagens resultat blev förra året 333 miljoner inklusive reavinster, vilket är 56 miljoner bättre än det budgeterade resultatet.

Av årsredovisningen framgår bland annat att sjukfrånvaron bland kommunens medarbetare har sjunkit något, men att den fortfarande är betydligt högre bland kvinnor än män. Enligt kommunen läggs stort fokus på att bryta den negativa utvecklingen av hög sjukfrånvaro i kvinnodominerade verksamheter. 

undefined
Stadshuset i Eskilstuna och Fristadstorget

I årsredovisningen redovisas flera betydelsefulla händelser från 2023. Bland annat tog kommunen tillsammans med näringslivet fram en plan för hur Eskilstuna ska bli landets bästa kommun för små- och medelstora företag. Under 2023 öppnade Munktellskolan och renoveringen av Skogsängsskolan blev klar.

För 2024 har kommunen sänkt sitt resultatmål till 40 miljoner kronor vilket motsvarar en halv procent av kommunens skatteintäkter och generella statsbidrag. Pia Järnkvist säger att målet egentligen ska ligga på 2,5 procent över tid för att kommunen ska klara sina investeringar på ett stabilt sätt. 

– I och med att pensionskostnaderna har ökat väldigt mycket på kort tid så har politiken temporärt sänkt det här resultatmålet till plus 40 miljoner för att få ihop budgeten helt enkelt. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!