Vid glögghyllan i Tuna park är det under fredagen en ständig rotation av kunder som sträcker sig efter julens främsta sällskapsdryck. Glögg spetsad med whisky, vaniljglögg, ölglögg, glubbel och körsbärsglögg samsas numera med den traditionella glöggen i Systembolagets utbud. Räknar man med beställningssortimentet finns över 90 sorter.
– Många är nyfikna på smaksatta glögger, eller glöggsorter med mindre sötma och mer syra, men lika många vill ha traditionellt kryddad glögg, säger Sara Lönnberg, försäljare på Systembolaget.
Hon märker av en stor skillnad i intresset för juldrycken sedan hon började på Systembolaget för tio år sedan.
– Det är jättestor skillnad. Det finns så himla många olika smaker numera, och många vill veta mer om produktionen och intresserar sig för olika smakbilder.
Vad karaktäriserar en bra glögg?
– All glögg är ju i grunden söt, och traditionellt sätt ska glögg vara söt och kryddig. Ofta med toner av kanel, nejlika och kardemumma. Själv föredrar jag alkoholfria vita glöggsorter och dricker dem gärna kalla med is. Det funkar på sommaren också!
Hon rekommenderar också den okonventionella läsaren att prova glubbel; drinken som baseras på två delar mousserande vin och en del glögg.
– Då tycker jag man ska prova en vit glögg med ett torrt mousserande, säger Sara Lönnberg.
Kan man byta ut russinen och mandlarna mot något, torkade tranbär kanske?
– De är ju lite syrliga, så det låter faktiskt trevligt!