Så hittar du rätt i glöggdjungeln

För många är första advent också dagen för årets glöggpremiär. Systembolagets försäljare Sara Lönnberg guidar dig i det växande glöggutbudet.

Sara Lönnberg föredrar alkoholfria vita glöggsorter och dricker dem gärna kalla över is.

Sara Lönnberg föredrar alkoholfria vita glöggsorter och dricker dem gärna kalla över is.

Foto: Joakim Serrander

Eskilstuna2021-11-27 12:01

Vid glögghyllan i Tuna park är det under fredagen en ständig rotation av kunder som sträcker sig efter julens främsta sällskapsdryck. Glögg spetsad med whisky, vaniljglögg, ölglögg, glubbel och körsbärsglögg samsas numera med den traditionella glöggen i Systembolagets utbud. Räknar man med beställningssortimentet finns över 90 sorter.

undefined
Glögg kan numera köpas färdigspetsad med whisky, eller med smak av gin och tonic.

– Många är nyfikna på smaksatta glögger, eller glöggsorter med mindre sötma och mer syra, men lika många vill ha traditionellt kryddad glögg, säger Sara Lönnberg, försäljare på Systembolaget.

Hon märker av en stor skillnad i intresset för juldrycken sedan hon började på Systembolaget för tio år sedan.

– Det är jättestor skillnad. Det finns så himla många olika smaker numera, och många vill veta mer om produktionen och intresserar sig för olika smakbilder. 

undefined
Ole "Gammeldansken" Olesen, 77, var en av alla som köpte glögg inför första advent. "Jag tar den här, för den känner jag igen", säger han och sträcker sig efter en flaska Blossa.

Vad karaktäriserar en bra glögg?

– All glögg är ju i grunden söt, och traditionellt sätt ska glögg vara söt och kryddig. Ofta med toner av kanel, nejlika och kardemumma. Själv föredrar jag alkoholfria vita glöggsorter och dricker dem gärna kalla med is. Det funkar på sommaren också! 

Hon rekommenderar också den okonventionella läsaren att prova glubbel; drinken som baseras på två delar mousserande vin och en del glögg.

– Då tycker jag man ska prova en vit glögg med ett torrt mousserande, säger Sara Lönnberg.

undefined
Färdigblandat glubbel gör nu glöggen sällskap på hyllorna.

Kan man byta ut russinen och mandlarna mot något, torkade tranbär kanske?

– De är ju lite syrliga, så det låter faktiskt trevligt!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!