Skolbyggnad fick panikstänga – eleverna undervisas utomhus

Hällby skola har behövt bomma igen sin idrottshall med omedelbar verkan.
– Det blev ett väldigt hastigt beslut, från en dag till en annan, säger skolans rektor Anna Östling.

Hällby skolas idrottshall är just nu avstängd.

Hällby skolas idrottshall är just nu avstängd.

Foto: Hanna Oscarsson

Eskilstuna2024-11-22 05:56

Hällby skola har elever från förskoleklass till årskurs sex. Sammanlagt går omkring 450 barn på skolan.

Idrottshallen, som ligger i en separat byggnad, inspekteras regelbundet och inför varje vinter besiktas takkonstruktionen lite extra. 

– Det är ett så kallat risktak som kontrolleras innan det kommer snö, säger Anna Östling, rektor på Hällby skola.

undefined
Hällby skola i Eskilstuna består av flera olika byggnader.

Vid den senaste inspektionen upptäcktes att en av balkarna i taket är dålig. Rektorn beslutade då att omedelbart stänga hallen av säkerhetsskäl. 

– Balken var inte helt bra och man vet därför inte hur mycket blötsnö taket kommer tåla. Även om det inte är någon snö nu tar vi det säkra för det osäkra och bestämde direkt att inte vara där över huvud taget. Det blev ett väldigt hastigt beslut, från en dag till en annan, säger hon.

undefined
"Skulle det hända något och vi vet om att en balk är dålig. Det vill man inte ha på sitt samvete", säger Anna Östling, rektor på Hällby skola om stängningen av hallen.
undefined
Hällby skola i Eskilstuna.

Den stängda hallen ställer följaktligen till det för undervisningen i idrott och hälsa. 

Resten av terminen får skolbarnen i stället vara utomhus under idrottslektionerna. 

– Det är iskallt, meddelar en elev i årskurs tre som står tillsammans med några klasskompisar och spanar in genom gallret som för närvarande omringar den avstängda byggnaden.

undefined
En trasig bjälke i taket gör att idrottshallen måste bomma igen tills vidare.
undefined
Resten av terminen får Hällbyeleverna ha sina idrottslektioner utanför hallen.

Även rektorn konstaterar att undervisningen ute just nu är rätt kylig. Men planen är att skolan ska få tillgång till någon annan idrottshall i januari, när nästa termin drar igång.

– Vi undersöker några olika alternativ. Det finns en äldre hall här i Hällby som vi eventuellt kan få vara i, eller så kan det bli så att eleverna bussas till någon annan hall.

Fram tills dess kommer idrottsaktiviteter ute i det fria varvas med teorilektioner i klassrummen.

– Det blir varierad undervisning. Idrottslärarna är väldigt duktiga på att ha idrotten utomhus. Vanan finns sedan pandemin. Vi hoppas få till lite is också så det kan bli skridskoåkning, säger Anna Östling.

När skolans idrottshall kan vara klar att användas igen återstår att se. Kanske måste hela taket bytas ut. Byggnaden ägs av kommunen med Kfast som fastighetsförvaltare.

– Tyvärr har vi ingen tydlig prognos. Enligt de första signalerna vi fått kommer arbetet med byggnaden inkräkta på nästa termin, säger Jan Ferm, avdelningschef för barn- och utbildningsförvaltningens F-6 grundskolor i Eskilstuna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!