Den som tror att den unga Miriam blåögt har tänkt överlåta sin karriär åt skivbolagsrepresentanter, producenter och annat branschfolk tänker fel.
– Det blir allt viktigare att vara involverad i allt som händer kring mig, både kreativt och musikpolitiskt. Jag vill förstå branschen. Men framför allt handlar det om att ha koll på det kreativa, att styra och säga till folk hur man vill ha det. För även om massor med folk har idéer och vill hjälpa till så är det ju bara jag själv som vet hur jag vill ha det. Om 20 år, om jag fortfarande håller på med detta, så vill jag kunna titta tillbaka på min karriär och känna att jag kan stå för allt som har hänt, säger Miriam insiktsfullt.
En av hennes inspirationskällor är Lady Gaga. Miriam säger att det är lätt att tro att Lady Gagas fantasifulla utstyrslar bara är där för sakens skull och inte se att den amerikanska artisten klär sig som hon gör av en medveten anledning.
– Det finns såklart hur många intressanta människor som helst, men Lady Gaga är en av dem som har fått chansen att visa vem hon är. Köttklänningen hon hade på sig förut är inte bara en "grej", utan det är en sida av Gaga som människa och artist.
Miriam berättar att det hon mest av allt vill är att hjälpa andra med sin musik. Att få folk att våga tro på sina drömmar och göra något av dem.
– Det var så det var för mig. Det här började som ett skolprojekt... jag är ju en småkäck göteborgska i grunden som skrev tre låtar med sin kompis. Det viktiga är att veta vem man är och vad man vill. Jag har alltid haft skitmycket att säga om saker som jag tycker är viktiga, men samtidigt tar jag inte mig själv på stort allvar. Det är viktigt att ha distans.
Miriam säger att en bra inställning kan förändra allting. Att man måste hitta sig själv och sedan stå för det fullt ut.
– Du måste bli boss i ditt eget liv!
Det började som ett skolprojekt där Miriam Bryant och kompis Victor Rådström skrev ett par låtar, men det slutade som början på en musikkarriär. För Miriam själv är det viktigaste att inspirera andra att våga tro på sina drömmar.
– Jag hoppas att folk ser mig och tänker "Kan hon så kan jag!", berättar hon.
Miriam Bryant släppte i våras sin debutskiva "Raised in rain" som hon har skrivit tillsammans med barndomskompisen Victor Rådström.