Eskilstunabon Rahaf Kadaan, 40 år, arbetar till vardags som tandsköterska på en klinik i Västerås, men det är på Instagram hon ger sig hän åt sin passion – skådespeleri och sketchmakande inför 679 000 följare.
– Hade jag haft mer tid så hade jag satsat mer på det, säger hon.
Hon flyttade till Eskilstuna från Aleppo i Syrien 2015. I hemlandet är hon utbildad sjuksköterska men jobbade som egen företagare inom resebranschen. Sitt Instagram-konto har hon utvecklat under två års tid.
– I början lade jag mest upp bilder från jobbet. Sen började jag lägga upp sketcher och saker från vardagslivet. De flesta sketcher är med min man. Vi skojretas och gör olika pranks... Vi är bara störiga mot varandra, säger Rahaf Kadaan.
Materialet hon laddar upp är på arabiska och den huvudsakliga majoriteten av följarna kommer från arabisktalande länder från Mellanöstern.
– Det är nu på senare tid som det blivit mer vanligt i arabiska kulturer att skoja runt och retas med sin partner offentligt på det sättet. Jag tror att det är just sociala medier som bidragit till att samhället på det sättet blivit mer öppet. I stället för att vara formell mot varandra offentligt kan man nu vara sig själv mer, säger Rahaf Kadaan.
Det var när Instagram utvecklade video-funktionen reels som Rahaf såg en stor uppsving i följarantalet. Med den nya funktionen kunde man nu, algoritmstyrt, nå ut till en bredare massa.
– Då la jag upp 2 eller 3 videos per dag, och plötsligt började jag få massa nya följare som jag inte kände. I början tänkte jag att det handlade om tur, men det handlar faktiskt om ansträngning också, säger Rahaf Kadaan.
Trots utvecklingen mot ett mer liberalt förhållningssätt på social medier i somliga arabiska kulturer så måste Rahaf Kadaan ha ett stramt förhållningssätt till sin följarskara.
– Jag måste anpassa mig väldigt mycket fortfarande. När jag lägger ut material så måste jag tänka på vad jag har på mig, hur jag pratar och att inte använda vissa ord. Jag kan inte uttrycka tankar och åsikter helt fritt, men trots detta är jag väldigt tacksam för mina följare, säger hon och tillägger:
– Det är så på grund av samhället. I Sverige kan en person som är känd i princip ha på sig vilka kläder som denne vill och dela sina tankar och åsikter på ett mycket mer fritt sätt.