Teknikmagasinet återuppstår – lämnar Eskilstuna

På tisdagen stod det klart att den konkursdrabbade detaljhandelskedjan Teknikmagasinet återuppstår som e-handel. Däremot lämnar de sitt 6 000 kvadratmeter stora lager i Eskilstuna. Men hoppet för staden är inte helt ute. "Det är definitivt någonting som skulle kunna finnas med lite längre fram", säger Julius Jansson Sleth, vd för Phone life AB, som köpt upp varumärket.

Teknikmagasinet har stängt samtliga fysiska butiker efter konkursen, så även butiken i Tuna park som stängde igen 4 februari.

Teknikmagasinet har stängt samtliga fysiska butiker efter konkursen, så även butiken i Tuna park som stängde igen 4 februari.

Foto: Fanny Juhlin

Eskilstuna2024-02-07 09:02

Det var den 4 januari i år som Release AS, företaget bakom Teknikmagasinet, ansökte om konkurs. 

Senare i januari stod det klart att samtliga 36 butiker i Sverige med totalt 220 medarbetare bommar igen. Det efter att ha misslyckats med att sälja kedjan.

– Vi har gjort försäljningsförsök på hela verksamheten men inte fått något bra bud, sa konkursförvaltaren Karl Björlin till Handelsnytt då.

Men under tisdagen stod det alltså klart att Teknikmagasinet återuppstår – som e-handel. Det är Phone life AB, som sedan tidigare driver en webbbutik med samma namn inriktad på mobiltillbehör, som nu har köpt upp varumärket.

– Phone life är en e-handlare som har sålt mobiltillbehör i ungefär tio år och vi känner att det är det här vi kan. Vi tycker om varumärket, Teknikmagasinet, väldigt mycket. Vi ville se om vi kunde bevara det här på något sätt och då såg vi e-handel som en möjlighet, säger Julius Jansson Sleth, vd för Phone life AB.

undefined
Julius Jansson Sleth, vd för Phone life, som nu köpt upp varumärket Teknikmagasinet, utesluter inte ett lager i Eskilstuna i framtiden.

Kan det bli aktuellt att även öppna fysiska butiker i framtiden?

– Ja, det jag skulle inte utesluta, men det är ingenting vi har inom en nära framtid.

Förutom att detaljhandeln endast återuppstår på nätet finns det även en annan hake – de kommer att lämna Teknikmagasinets nuvarande centrallager i Eskilstuna.

undefined
Detaljhandelskedjan lämnar centrallagret i Eskilstuna logistikpark. Bilden visar inte lagrets exakta plats i logistikparken.

2021 flyttade butikskedjan sitt lager från Svista till Eskilstuna logistikpark. Anledningen var då att de behövde nya större lokaler för att ha möjlighet att möta den växande e-handeln, enligt den dåvarande vd:n.Men det är inget som kommer att användas framöver av den nya ägaren.

– Vi kommer tills vidare att distribuera allt från Phone life:s lager i Rotebro. Vi har bara tagit över varumärket, säger Julius Jansson Sleth.

Dock utesluter han inte att staden kan bli aktuell i framtiden.

– Vi skulle behöva större lager för Phone life och för hela den här gruppen nu. Jag vet att vi faktiskt tittat lite på lokaler åt det hållet, eftersom det finns ganska mycket bra lagerlokaler och verkar vara väldigt bra att rekrytera där. Det är definitivt någonting som skulle kunna finnas med lite längre fram.

Enligt Matthias Kettelhoit, vd på Logicenters, som äger fastigheten, finns det i nuläget ingen tilltänkt hyresgäst till lokalerna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!