Kraftig vinstökning för Volvo CE

Hjulen tycks fortsätta snurra åt rätt håll för Volvo CE. Under det tredje kvartalet ökade omsättningen rejält och vinsten steg med 43 procent till 3,7 miljarder kronor. "Fabriken i Eskilstuna går för fullt", säger bolagets kommunikationschef Anne Bast.

Volvo CE redovisar en vinst på 3,7 miljarder kronor för det tredje kvartalet.

Volvo CE redovisar en vinst på 3,7 miljarder kronor för det tredje kvartalet.

Foto: Joakim Serrander

Eskilstuna2022-10-20 08:11

Den kvartalsrapport som fordonstillverkaren AB Volvo presenterade på torsdagen visar på fortsatt stark tillväxt. För Volvo CE, med cirka 2000 anställda vid enheten i Eskilstuna, ökade omsättningen med 23 procent och uppgick till 24,2 miljarder kronor. Vinsten steg med hela 43 procent och det justerade rörelseresultatet landade på 3,7 miljarder kronor.

– Vi har en väldigt god lönsamhet nu. Fabriken går dygnet runt för att mätta efterfrågan och vi har tagit in många temporära medarbetare under året, säger Anne Bast, kommunikationschef på Volvo CE.

undefined
Anne Bast, kommunikationschef på Volvo CE, är nöjd med den lönsamhet bolaget visar trots oroliga tider.

I rapporten skriver bolagsledningen att försäljningstillväxten var bra i samtliga regioner förutom Kina där marknadsförhållandena beskrivs som besvärliga.

– Där märker vi, liksom under föregående kvartal, av en fortsatt nedgång i orderingång och leveranser. Förhoppningsvis studsar de tillbaka i Kina under 2023. Vi känner också av en mild nedgång i Europa, men den är mer kopplat till det oroliga världsläget.

Orderingången pekar dock nedåt och minskade med 32 procent. Orsaken anges vara det höga ränteläget som gjort kunder på vissa marknader mer försiktiga. Inneliggande ordrar ligger emellertid på en hög nivå och på längre sikt finns ett behov att förnya och bygga ut en åldrande infrastruktur i många länder.

– Vi har en välfylld orderbok och vi lägger ett stort fokus på att vara flexibla för att på bästa sätt parera effekterna av kostnadsinflationen.

Hur ser ert rekryteringsbehov ut?

– Vi är i fortsatt behov av nya medarbetare till vår forskning- och utvecklingsavdelning. Omställningen till ny teknologi och mer hållbara lösningar, med elektrifiering och uppkopplade fordon innebär att vi behöver bredda och rekrytera ny kompetens, säger Anne Bast.

undefined
Volvo CE redovisar en vinst på 3,7 miljarder kronor för det tredje kvartalet.

Hur påverkas ni av det höga energipriset?

– Det och höga räntor är en utmaning både för oss och våra kunder.

Trots lägre leveranser är anläggningsmaskiner den del inom Volvo som har starkast rörelsemarginal. Den ökade under det tredje kvartalet från 13,4 till 15,6 procent.

För AB Volvo som helhet låg vinsten före skatt på drygt 11,7 miljarder kronor för tredje kvartalet. Det kan jämföras med vinsten på 9,4 miljarder kronor samma period året före.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!