Välkomnar barnbarnens kramar – med varningens finger

Äldre som vaccinerats mot covid-19 ska få lättade restriktioner och möjlighet att krama nära och kära. "Det är så efterlängtat bland många", säger Fridha Söderqvist, verksamhetschef för äldreomsorgen i Eskilstuna.

Efter att vaccinationen på äldreboenden i Sörmland slutförts ska de äldre, varav många varit utan fysisk kontakt i närmare ett år, få lite efterlängtad närkontakt med nära och kära.

Efter att vaccinationen på äldreboenden i Sörmland slutförts ska de äldre, varav många varit utan fysisk kontakt i närmare ett år, få lite efterlängtad närkontakt med nära och kära.

Foto: Hasse Holmberg/TT

Eskilstuna2021-02-26 19:45

Lättnader för färdigvaccinerade äldre löd budskapet när socialminister Lena Hallengren och Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson höll presskonferens under torsdagen. Beskedet togs emot med stor lättnad på många håll, inte minst inom äldreomsorgen.

– Nu måste fångarna släppas loss, utbrast smittskyddsläkare Signar Mäkitalo i P4 Sörmland med hänvisning till de många äldre som varit utan fysisk kontakt i närmare ett års tid och som nu ska kunna krama sina barnbarn.

I Eskilstuna är det sedan ett antal månader tillbaka möjligt för anhöriga att besöka äldreboenden i samråd med boendepersonalen. Fridha Söderqvist, verksamhetschef för äldreomsorgen i kommunen, konstaterar att fler nu får möjlighet till fysisk närhet med nära och kära.

– För den som vaccinerats med två doser, och där det gått två veckor efter den andra dosen, finns möjlighet att få krama sina anhöriga eller barnbarn. Det är så efterlängtat bland många, så det känns väldigt roligt att få ta del av beskrivningarna av lättnaden på våra boenden, säger hon.

– Jag kan redan höra, även om det gått ganska kort tid, att många anhöriga och brukare är oerhört glada över beskedet som kom igår.

undefined
Fridha Söderqvist är verksamhetschef för äldreomsorgen i Eskilstuna kommun.

Alla boende på äldreboenden i Eskilstuna kommun som velat och kunnat vaccineras har, med några få undantag, fått sina två doser. Det är dock inte överallt det hunnit gå två veckor sedan dos nummer två. Frida Söderqvist påpekar samtidigt att det inte är fritt fram för fria besök på boendena.

– Det är viktigt att poängtera att även om vi är klara med vaccinationen så finns det brukare som har tackat nej eller inte kan vaccineras – så vi behöver fortfarande vara väldigt försiktiga i de allmänna utrymmena. Därför är det också fortsatt viktigt med en viss restriktivitet och att man kommunicerar med boendet så att besök kan göras på bästa sätt.

När kan det bli aktuellt med lättnader?

– Vi följer hela tiden informationsflödet från FHM och regionens smittskyddsläkare och jag vet att det pågår en dialog kring vad vi kan göra för ytterligare lättnader framöver. Det är troligt att det kommer, men inget är kommunicerat ännu.

Har du någon anhörig blivit vaccinerad som du fått krama?

– Det har jag faktiskt, men väldigt långt borta, så jag har inte fått krama någon. Men det kanske blir här framöver.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!