Den 11 november invigdes Eskilstunakonstnären Stanislaw Luxs offentliga konstverk "Uppdrag Parvulism". I tunneln under Mälarvägen har han på uppdrag av konstmuseet uppfört 24 kompositioner; betongreliefer som bearbetats efter teckningar gjorda av barn och ungdomar i Årby. Tanken har varit att barnen i Årby ska känna att det är deras tunnel.
Redan den 5 december drabbades konstverket av skadegörelse då reliefen som föreställer klimataktivisten Greta Thunberg hade sprejats ner med blodröd färg med ett hakkors i pannan. Konstverket sanerades men nu i helgen var det dags igen. Bilden på Greta Thunberg har återigen vandaliserats, den här gången med någon typ av röd sprejfärg där någon skrivit "hora" intill ansiktet.
En av dem som reagerat starkt på skadegörelsen är Vänsterpartiets gruppledare Maria Chergui som bor i Årby. När tidningen träffar henne på plats i tunneln har Stahrebolaget precis tvättat rent konstverket.
– Jag anmälde vandaliseringen så fort jag kunde och det känns bra att saneringen kunde ske så pass snabbt.
Hon går genom tunneln varje dag och är bestört över den återkommande förstörelsen.
– Första gången var det någon som ristat ett hakkors i pannan på bilden av Greta och nu hade någon skrivit hora. Det är otroligt obehagligt. Konstverket med henne är det enda av de 24 verken som föreställer en verklig person, de andra är metaforer. Så de här attackerna är riktade mot henne som person, det hon står för. Det känns som det är att likställa med ett hatbrott.
Maria Cherguis upprördhet förstärks över det faktum att det är just barn och unga som varit delaktiga i framkomsten av konstverket.
– Sedan verket invigdes har den här tunneln blivit en älskad plats. Folk mår bra av att gå här och se den fina konsten som barn varit engagerade i att ta fram. Det talas om den i olika sammanhang och det är uppenbart att den betyder mycket för så många.
Hon vill nu se att både polis och kommunen tar skadegörelsen på stort allvar.
– Platsen måste skyddas. Vaktbolaget som finns på plats i Årby måste kunna öka ronderingen vid tunneln. Vi måste visa dem som är skyldiga till vandaliseringen att vi vet vad de håller på med, att vi har ögonen på dem och att vi inte tolerar det de gör.