Volvo CE räddar nästan koncernens andra kvartal

Industrikoncernen AB Volvo, där Volvo CE ingår, rapporterar ett kraftigt resultattapp för det andra kvartalet. Coronapandemin har slagit stenhårt mot verksamheten och nettoomsättningen har minskat med 39 procent.

Anne Bast är kommunikationschef på Volvo CE.

Anne Bast är kommunikationschef på Volvo CE.

Foto: Joakim Serrander

Eskilstuna2020-07-17 09:48

För ett år sedan rapporterade Volvokoncernen ett positivt resultat efter finansiella poster på drygt 14,5 miljarder kronor. Under fredagsmorgonen var läsningen inte lika munter. Det andra kvartalet 2020 präglas tydligt av coronapandemin, med ett kraftigt tapp i försäljningen och resultatet blev en förlust på 90 miljoner kronor.

Volvo CE i Eskilstuna, som har cirka 2 000 medarbetare, levererar ett förhållandevis bra resultat och visar fortfarande på god lönsamhet. Orderingången för anläggningsmaskiner, som tillverkas i Eskilstuna, steg med 11 procent och vinsten uppgick till drygt 3,1 miljarder kronor.

– Resultatet kunde ha blivit både bättre och sämre. Det har varit och är fortfarande ett väldigt tufft läge, men med de kraftiga kostnadsbesparingar som vi genomfört och tack vare att Kina studsat tillbaka så snabbt gör vi ändå ett positivt resultat, säger Anne Bast, kommunikationschef på Volvo CE i Eskilstuna. 

I Europa och Nordamerika är orderingången ner med 51 respektive 85 procent och räddas av Asienmarkanden som ökar med 39 procent.

– Kina har tuffat på riktigt bra och försäljningen där räddar oss andra kvartalet, säger Anne Bast.

Volvo CE tror på ett fortsatt mycket osäkert läge och bolaget lämnar inte några prognoser för framtiden.

– Vi tror att efterfrågan på sikt kommer att ligga lägre än innan coronapandemin bröt ut, säger Anne Bast.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!