– Jag vet inte exakt var bråket började, men det upptäcktes av allmänheten på Smedjegatan, säger Kristian Malzoff, vakthavande polisbefäl i region öst.
Flera polispatruller larmades till platsen.
– Det ska inte ha varit några AFC-supportrar utan det här ska ha handlat om en uppgörelse mellan Hammarby- och Djurgårdssupportrar, enligt de uppgifter vi fått, säger Kristian Malzoff.
Exakt vad som hände är oklart i nuläget.
Enligt polisen ska ett antal supportrar ha varit maskerade. Ett företag på Smedjegatan ska ha blivit utsatt för skadegörelse när en av supporterskarorna försökte ta skydd, uppger polisen.
– I vilken omfattning vet jag inte. Vi jobbar vidare med fallet, säger Kristian Malzoff.
Enligt uppgifter ska en fönsterruta ha blivit krossad. Polisen kan senare under kvällen inte ge några detaljer om vad som skadats eller hur många som varit inblandade.
– De har ju slagit sönder rejält vad jag förstår, säger Peter Ström, befäl vid polisens regionledningscentral.
Det finns inga uppgifter om att någon skulle ha blivit skadad i samband med tumultet.