Hans Tjernström är presschef för Svensk handel och tar beskedet om att webbjätten Amazon öppnar e-handel i Sverige inom kort med en nypa salt.
– Vi som följer branschen har varit på väg ur startblocken flera gånger, men det har hittills inte blivit något. Det blir nästan lite vargen kommer över det här. Det är svårt att veta hur pass skarpt det är den här gången, men att det kommer att ske är vi förberedda på, säger han.
Enligt Tjernström kommer Amazons inträde på svensk e-handelsmarknad att påverka "extremt mycket".
– Satsar Amazon för fullt på den svenska marknaden med lokal närvaro kommer det givetvis att rita om detaljhandelskartan.
Hans Tjernström framhåller att den svenska handeln är relativt stark och den svenska e-handeln mogen.
– Det kommer inte att bli någon walk in the park för Amazon, men man måste ta deras närvaro på allra största allvar. Allt annat vore otroligt naivt med tanke på de ekonomiska muskler och den enorma framgång som de har runt om i världen, säger han.
Den största skillnaden i samband med Amazons inträde kommer enligt Tjernström att bli snabbare logistikflöden och ett direkt tilltal till de svenska konsumenter.
– Det är viktigt för att ett företag ska vara intressant och relevant för konsumenten i den rådande konkurrensen.
Arne Andersson är e-handelsexpert på Postnord och har länge följt Amazons utveckling. Han föreläser om e-handel via plattformar och säger att det är en av de absolut starkaste trenderna. Andersson vill sprida kunskap till svenska handlare om potentialen i att kunna sälja sina produkter i Sverige och andra länder via Amazon.
– Det är den största handelsplatsen och jag vill att svenska handlare ska se Amazon som en möjlighet och lära sig hur det fungerar. Om och när Amazon kommer hit kommer handlare från andra länder att konkurrera om de svenska konsumenterna. Det är bättre att vara förberedd än att vakna upp när de redan är här, säger han.
En annan effekt Amazons inträde kommer att få enligt Andersson är förändrade sökmönster för konsumenter.
– Svenska kunder googlar när de letar efter en vara, men i de länder Amazon finns söker kunder efter produkter via deras plattform. Det blir ett helt nytt landskap med marknadsföring. Digitala byråer som idag är experter på google måste också bli experter på Amazon, för man kan inte vara utan marknadsföring på den plattformen.