Fabrikens förvandling

Efter att ha stått tomt och öde i 20 år har Tunafors fabriker i Eskilstuna fått nytt liv. Bim och Gunnar Boberg hittade sin drömlägenhet för två år sedan och i maj var det dags att flytta in.

Foto:

Evelina knackar på2015-10-09 19:30

– Det var bara en tom kallvind när Peab visade mig runt. Men jag kände direkt att det skulle bli en fin lägenhet. Gunnar jobbade och kunde inte följa med på visningen, så jag fick ta bilder till honom. Vi ville bo längst upp och kollade på fem olika. Den vi valde hade två badrum och ett extra sovrum, vilket de andra saknade, berättar Bim.

För 30 år sedan bodde Bim och Gunnar i Eskilstuna, men jobb och studier gjorde att de valde att bosätta sig i Stockholm. När sonen Erik hade flyttat hemifrån och pensionslivet inte kändes allt för avlägset började funderingarna på om Stockholms innerstad verkligen var det bästa stället att bo på när man blir gammal.

– Visst kan man bo i centrala Stockholm när man blir äldre, men vi önskade oss en ny lägenhet där vi kunde få vara med och göra val av utformning och inredning. Och att hitta det boendet som vi drömde om fanns inte en chans att köpa i centrum av Stockholm. Då får man räkna med att betala mellan tio och tolv miljoner, säger Gunnar.

Känslan som infann sig på kallvinden den där majdagen visade sig vara rätt. Nu njuter Bim och Gunnar både av den nya lägenheten och att vara tillbaka i Eskilstuna igen.

Men än är det några år kvar till pensionen och båda har sina jobb i Stockholm – Bim är ansvarig för forskningsavdelningen på Hjärt-lungfonden och Gunnar är kardiolog (hjärtläkare) på Södersjukhuset – så vardagarna tillbringar de fortfarande i huvudstaden och en etta i Gamla stan är övernattningsstället.

– Det är lyxigt att kunna ha både och – en liten lägenhet i veckorna och den här fina på helgerna. Vi är ganska så mätta på all stress som är i Stockholm. Kliva ut från tåget på stationen i Eskilstuna och sedan cykla hem i lugn och ro känns fantastiskt. Stan är helt annan än vad den var för 30 år sedan. Nu är den så mycket vackrare, säger Bim.

Gunnar som tycker om att motionscykla på sin snabba landsvägscykel hittar också andra fördelar med Eskilstuna.

– Man kommer ut i naturen så fort. I Stockholm blir det omständligt varje gång man ska ta sig till ett fritidsområde, det tar tid. Här är allt in på knuten, det ger en otrolig frihet. Sen längtar jag mycket efter att det nya badhuset ska bli klart så jag får simma i en 50-metersbassäng, säger han.

Lägenheten ligger längst upp i tegelhuset som ligger närmast ån. Den är på 110 kvadratmeter och har en öppen planlösning – hall, vardagsrum med takterrass och därefter kök ligger mot å-sidan medan två sovrum, bastu och relax mot innergården.

– Terrassens fönster ger ett fantastiskt ljusinsläpp, vi har sol från morgonen fram till klockan tre. Vi har inte hunnit använda den så mycket än på grund av flytt och semester, men det är härligt att bara ha dörren öppen och lyssna på forsen. Det är rogivande, säger Bim.

Den ursprungliga planlösningen hade tre sovrum, ett av dem har Bim och Gunnar gjort om till bastu och relax. Glasade dörrar från badrummet och en stor glasvägg in till bastun släpper in dagsljus till både relax och badrum, vilket också gör rummen större.

– Vi älskar att basta och i relaxen kommer min cykel stå i vinter. Jag ska koppla på en cykeltrainer som lyfter upp bakhjulet så jag kan träna inomhus, säger Gunnar.

Eftersom båda arbetar med sånt som har med hjärtat och friskvård att göra, undrar jag om de lever som de lär.

– Jo, det gör vi, både när det gäller kost och motion. Vi äter praktiskt taget bara Medelhavskost, mycket frukt, grönsaker, fisk och fullkornsbröd. Gunnar cyklar eller springer för det mesta varje dag och jag går på spinning, joggar och bikramyogar fyra till sex gånger i veckan, berättar Bim.

– Övervikt är en stor orsak till hjärtsjukdomar och det enklaste sättet för att behålla en bra vikt är ju att röra på sig eller äta mindre. Man ska inte äta mer än vad man gör av med, säger Gunnar.

Design och inredning är ett gemensamt intresse som inte går att ta miste på när man ser sig omkring i lägenheten. Tre lampor designade av Jonas Bohlin sprider ljus i hall och vardagsrum och vackra fårskinn i olika färg och tjocklek dekorerar såväl golv som möbler. Att det finns så många har en förklaring: Bim kommer från Gotland och har sina släktingar där.

– Det blir ett nytt skinn varje gång vi åker dit och hälsar på, säger Gunnar och hävdar samtidigt att Bim är den enda gotlänningen som han känner som lyckats tvätta bort den typiska gotländska dialekten.

Bim svarar direkt med en mening som ingen av oss förstår...

Från takterrassen kan man se ända ned till Rådhusbron och rakt under fötterna brusar ån i hög fart. Och några meter bort från huset ligger den nyöppnade restaurangen Casa Nostra.

– Vi har ätit några luncher och kan rekommendera det. Läget är toppen och maten också. Det är mysigt att kunna sitta så nära vattnet och har man tur visar sig också en och annan bäver ibland, säger Bim.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om