Tandläkare i Flen gjorde flera fel – riskerade patientsäkerheten

En tandläkare i 60-årsåldern i Flen har vid flera tillfällen gjort felaktiga operationer i samband med implantat.
Han får nu skarp kritik från IVO som vill ge tandläkaren tre års prövotid.
Tandläkaren själv förstår ingenting och är förvånad och chockad.

En tandläkare i Flen menar att IVO sätter stopp för hans karriär efter att myndigheten upptäckt en rad brister i hans yrkesutövning och vill ge mannen en treårig prövotid.

En tandläkare i Flen menar att IVO sätter stopp för hans karriär efter att myndigheten upptäckt en rad brister i hans yrkesutövning och vill ge mannen en treårig prövotid.

Foto: Scott Griessel/Most Photos

Flen2024-12-19 12:34

Det var i januari 2022 som inspektionen för vård och omsorg, IVO, mottog en anmälan från Försäkringskassan. Anmälan handlade om att Försäkringskassan menade att det fanns risk för bristande patientsäkerhet vid behandling utförda av en tandläkare i 60-årsåldern i Flen.

IVO har efter det granskat elva patientjournaler från två olika kliniker där mannen arbetat och funnit en rad brister.

På en patient i 90-års åldern har tandläkaren först dragit ut nio tänder och därefter satt in implantat trots att patienten haft en pågående kariesinfektion. Något som myndigheten menar måste behandlas innan man sätter in några nya tänder.

Dessutom hade patienten en tandlossningssjukdom i två av tänderna som drogs ut. IVO menar då att det finns en stor risk att vävnaden runt tänderna var infekterad. Att då inte vänta ut infektionen, utan sätta in nya tänder direkt, ökar risken att implantatet inte läker in ordentligt i käkbenet.

undefined
"Tandläkaren har varit oskicklig i sin yrkesutövning och bör förläggas med tre års prövotid", menar IVO.

IVO har hittat fler avvikelser under genomgången av de övriga tio patientjournalerna. Myndigheten konstaterar bland annat att tandläkaren "inte har handlat i överensstämmelse med vetenskap och beprövad erfarenhet i Sverige". Att det finns stora brister i dokumentation och journaler, och att han brustit i sina kirurgiska behandlingar och inte optimerat förutsättningarna för en lyckad behandling.

IVO menar att tandläkaren varit oskicklig vid utövningen av sitt yrke och att det har äventyrat patientsäkerheten. De uppmanar därför nu Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd (HSAN) att ge mannen tre års prövotid. Det betyder att han måste jobba under handledning av en annan yrkesverksam tandläkare med specialkompetens på området.

Mannen själv är förvånad och chockad över anmälan. Han menar att en prövotid skulle sätta stopp för hans karriär som tandläkare då han bara har några få år kvar till pension. Han uppger vidare att han visat samarbetsvilja under utredningen när han skickat in alla handlingar som IVO begärt och att detta bör vägas in i bedömningen. 

Han vill också försäkra IVO om att han alltid sätter sina patienters säkerhet och välmående som mål i hans yrkesutövning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!