Bönder demonstrerar för högre mjölkpris

På torsdag kväll kommer bönder i Sörmland att med traktorer demonstrera för högre pris på sin mjölk.

FLEN2009-03-17 17:56

– Vi har samma kostnader som de danska bönderna men får 50 öre mindre för varje liter mjölk. Vi trodde att Arla Foods var en svensk-dansk mejeriförening men det här visar på att det bara är en dansk, säger Per Andersson, ordförande i intresseföreningen Sveriges mjölkbönder.

På torsdag kväll håller Arla Foods ett kretsmöte på Amazon i Flen. I samband med mötet kommer bönder att demonstrera utanför med sina traktorer.

– Vi kan inte mäta oss med de franska bönderna och deras demonstrationer men det här gör vi för att få uppmärksamhet. Är vi tysta får vi inga pengar, säger Per Andersson, ordförande i Sveriges mjölkbönder, som är en fristående intresseförening.

De demonstrerar mot att de på grund av valutakursen får sämre betalt än sina danska kollegor som ingår i samma mejeriförening.

– Vi har samma kostnader som de danska bönderna men får 50 öre mindre för varje liter mjölk. Vi trodde att Arla Food var en svensk-dansk mejeriförening men det här visar på att det bara är en dansk.

Han säger vidare att de svenska bönderna inte har lägre kostnader trots att den svenska kronan står lägre än den danska.

– De flesta kostnader som olja och kraftfoder är internationella. Alla affärer är i princip kopplade till dollarn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!