Comeniusprogrammet har gett eleverna minnen för livet

I går visade gymnasieelever som har deltagit i Comeniusprogrammet upp vad de har gjort under sina utbyten med skolor i Spanien och Tyskland. De elever som har deltagit i utbyten uppmanade andra att våga.
– Det är ett minne för livet, sa Lotta Haraldsson.

Flen2009-04-24 19:43

Under tre år har elever på Prins Wilhelmgymnasiet kunnat träffa elever från Tyskland och Spanien genom det europeiska samarbetsprogrammet Comenius.

Kulturutbyte

Projektets mål har bland annat varit att eleverna ska lära känna varandras kultur, skola och utbildningssystem. Prins Wilhelmgymnasiet är en av ambassadörskolorna för Comenius.

I går visade eleverna genom film, en bildutställning och turistmaterial de producerat vad de har varit med om genom programmet. Dessutom hölls föreläsningar om elevernas erfarenheter från resorna till Lemgo i Tyskland och Tarragona i Spanien.

Josefin Rydstedt, Lotta Haraldsson och Emma Larsson stod i går vid utställningen. De har inte varit iväg på någon av resorna men de tog emot tyska ungdomar i sina hem i mars i år.

– Det var kul för man fick lära sig så mycket om deras land, sa Josefin Rydstedt.

– Vi har haft lite kontakt med de tyska ungdomarna efteråt. Man kom nära varandra när man umgicks hela dagarna, sa Lotta Haraldsson.

Lär känna nya människor

Hon ville rekommendera andra ungdomar att delta i utbyten.

– Det är ett minne för livet. Det kan verka läskigt att ha någon som bor hemma men det är aktiviteter hela tiden. Det var bara pirrigt innan de tyska eleverna kom. Jag hade en kille som bodde hemma hos mig och det fungerade bra, sa Lotta Haraldsson.

– Man lär ju känna varandra också, förklarade Josefin Rydstedt.

Läs hela artikeln i lördagens papperstidning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!