Familjernas tur på lördag

Efter grabbkväll och tjejkväll kommer nu familjedag. På lördag anordnar kultur- och fritidsförvaltningen aktiviteter för unga i ishallen på Hammarvallen.

Flen2012-01-05 06:30

När Flens kommun förra året firade sina 40 år anordnades många jubileumsaktiviteter. Bland annat var det både grabbkväll och tjejkväll på Hammarvallen vid olika tillfällen. Men kultur- och fritidsförvaltningen ville också ordna något för barnfamiljer. På lördag eftermiddag kommer det därför att hållas en familjedag i ishallen.
– Det här är resultatet av jubileumsåret. Att skapa nya traditioner var lite målet med året, berättar Berit Robrandt Ahlberg, chef på kultur- och fritidsförvaltningen.

Inträdet är gratis och man kan åka skridskor till musik. Det kommer också att finnas fiskdamm och ponnyridning för en symbolisk summa. Dessutom utlovas överraskningar.
– Det är kul om vi kan locka andra människor än de som vanligtvis kommer till oss. Målet är att folk ska aktivera sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om