En man i 70-årsåldern från Flens kommun har i ett års tid spelat två stående rader på Eurojackpot. Men i fredags valde han av en tillfällighet att komplettera sitt spel med ytterligare två rader, något som skulle visa sig vara ett genidrag– .
Efter att ha satsat 50 kronor blev utdelningen på spelet hela 3 879 405 kronor.
− Det känns lite omtumlande. Man går och hoppas men det är ju ingenting jag har räknat med ska hända. Sen är det lite otäckt att det är så små marginaler. Jag lade till två rader till mitt stående spel när min fru sa att hon hade tre rader, och det var tack vare en av dem extra raderna som jag vann, säger mannen i ett pressmeddelande och fortsätter:
− Den här vinsten ska gå till roliga saker. Men jag vet inte riktigt vad än förutom att vi har barn och barnbarn som på något sätt kommer få ta del av vinsten.
Det var den högsta vinsten av de tre miljonutdelningar som gått till kommunen hittills i år.
– Tala om turlig tillfällighet att mannen kompletterade med två rader som gjorde honom till miljonvinnare. Nu hoppas jag att han och familjen firar ordentligt och gör någonting oförglömligt tillsammans tack vare vinsten, säger vinnarkommunikatör Natalie Wallin.