Staffan Gullander har ett gediget cv, han är professor i företagsekonomi, föreläsare och har tidigare haft styrelseuppdrag inom industrin. Nu vill han även kunna skriva slottsägare på visitkortet. Tillsammans med några affärskompanjoner har han lagt bud på Yxtaholms slott.
– För Flen är Yxtaholm ett flaggskepp, ett oerhört betydelsefullt etablissemang, och inte som vilken pizzabutik som helst, säger Gullander.
I affärsplanen ingår att utveckla den befintliga hotell- och konferensverksamheten. Gullander tror att de kontakter han och de övriga i projektet har, såväl inom landet som i utlandet, kan bidra till att få bättre lönsamhet.
– I dag jobbar det ett 20-tal personer där. Jag tror det kan bli upp mot 30 när verksamheten utvecklas, säger han.
Läs hela artikeln i onsdagens papperstidning.