La sten på spåret – åtalas för försök till sabotage

En man åtalas för försök till sabotage, sedan han ska ha lagt sten på rälsen vid stationen i Hälleforsnäs.

Mannen misstänks för försök till sabotage, sedan han lagt sten på rälsen vid Hälleforsnäs.

Mannen misstänks för försök till sabotage, sedan han lagt sten på rälsen vid Hälleforsnäs.

Foto: Janerik Henriksson/TT

Hälleforsnäs2022-11-28 04:46

Det var vid 14-tiden den 1 maj i fjol som polisen kallades till Hälleforsnäs, där en man skulle lägga stenar på järnvägsspåret. Det rörde sig dels om en större sten, 70 gånger 30 cm stor, som mannen lagt på rälsen vid perrongen och flera högar med sammanlagt 30-40 stenar i storlek knytnäve och uppåt. De stenarna låg på rälsen där tågen växlar. Enligt den som ringde polisen hämtade mannen också grus en bit från stationen och slängde gruset på rälsen. 

Mannen, som är i 45-årsåldern, sa till polisen att han placerade ut stenarna eftersom han blivit förargad på konduktören på ett tåg. Konduktören hade slängt av honom, eftersom han enligt egna uppgifter saknade giltig biljett. Poliserna tyckte att mannen verkade sömnig och låg. Hans pupiller var små och ögonlocken hängde. Polispatrullen plockade bort stenarna från rälsen och varnade tågledningen för sten, innan mannen togs om hand enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer.

Polisen har talat med en projektledare på Trafikverket, för att utröna vilka skador stenar på rälsen kan orsaka. Projektledaren har sagt att stenarna skulle ha orsakat skador på tåget och en "rejäl smäll", men att det inte går att säga säkert att tåget skulle ha spårat ur.  

I förhör har mannen inte känt igen att han skulle ha lagt sten på spåret och har sagt att det inte är bra att göra så. Däremot erkänner han att han använt narkotika. 

Mannen åtalas för ringa narkotikabrott och försök till sabotage. 

Karta: Hälleforsnäs station
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!