Familjen Möller vill rädda julen i andras hem

I ett inlägg på sociala medier sträcker familjen Möller i Härad ut en hand till familjer som har det tufft ekonomiskt inför jul. De är välkomna att hämta gåvor ur familjens välfyllda förråd. "Jag vet hur tufft det kan vara", säger Marcus Möller.

Marcus Möller med sin familj som nu skänker sitt förråd till bättre behövande inför jul.

Marcus Möller med sin familj som nu skänker sitt förråd till bättre behövande inför jul.

Foto: Privat

Härad, Strängnäs2023-11-15 11:01

Har du barn, tufft ekonomiskt och ångest/skuldkänslor inför en stundande jul? Vi har varit inför att sälja av nästan alla våra barn -och babysaker som vi samlat på oss över 12 års tid men kommer aldrig till skott. Jag tänkte därför istället ge det ett försök att sträcka ut en hjälpande hand här till er som behöver det. Notera att jag inte kommer skänka allt i ett bräde, utan vi försöker göra så att sakerna räcker till så många som möjligt

Efter bara någon dag hade inlägget spridits och upp emot ett 20-tal personer hade hört av sig till Marcus Möller, som postade inlägget i en säljtråd. 

Anledningen till varför han väljer att skänka familjens förråd är att sträcka ut en hand till bättre behövande.

– Det är egentligen ganska enkelt. Jag har själv varit i situationen där man stått och kärvat rent ekonomiskt. Jag hade en tuff period av olika anledningar och vet hur ångestfyllt det kan vara inför jul när man har barn. Nu är jag på en helt annan plats i livet och har andra förutsättningar, då vill jag passa på att hjälpa till.

Marcus Möller fortsätter:

– Jag gick ned en kväll till förrådet i källaren och såg allt som vi har samlat på oss under åren. Vi har tänkt så många gånger att vi ska sälja det, men kommer aldrig till skott med det. Jag kände: "nu gör vi oss av med detta" och då är det bättre att det går till folk som verkligen behöver det. 

undefined
Marcus Möller med sin familj som nu skänker sitt förråd till bättre behövande inför jul.

Valet att skänka allting var enkelt och likaså att alla saker skulle delas upp till så många familjer som möjligt.

– Vi valde att skänka allt med tanke på hur det ser ut runt omkring i samhället. På bara någon dag hade ett 20-tal personer hört av sig och då insåg jag att inlägget hade fått spridning. Alla som jag träffat blir jätteglada över att vi gör detta, men jag har märkt av en underliggande skam hos vissa. Vissa ursäktar sig, men eftersom att jag själv varit där och förstår att man vill göra det bästa för sina barn och för att dem ska ha det så bra som möjligt.

Marcus vet hur jobbigt det kan vara och vill att andra familjer ska få ha en trevlig jul utan ångest.

– Kan man göra något sånt här litet för att en annan familj ska ha en trevlig jul är det en självklarhet för mig. Jag var lite nervös över hur inlägget skulle tas emot och det känns jättebra för mig att det togs emot så bra, avslutar Marcus Möller.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!