I höstas invigdes Sveriges största solcellspark i Härad. Parken har byggts av Energiengagemang AB på uppdrag av HSB Södermanland.
I parken har HSB ett samarbete med Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, i Uppsala. HSB vill utveckla solcellsparken till en blommande ängsmark som lockar till sig pollinerare.
– Vi står inför miljö- och hållbarhetsutmaningar av global omfattning. HSB:s arbete med miljö, energi och klimat utgår från FN:s globala hållbarhetsmål och de nationella miljömålen. Det här projektet ser vi som en viktig del för att kunna leva upp till hållbarhetsmålen. Vi hoppas att solcellsparken ska bli det livsrum för pollinerare som behövs och att de bidrar till en högre artrikedom, säger Jon Leo Rikhardsson, vd på HSB Södermanland.
På HSB Södermanland blev de inspirerade av liknande projekt i Tyskland och USA.
– Den här typen av arbete är mycket långsiktigt och det kan dröja år innan vi ser resultat, men vi kommer varje år göra en inventering av parken tillsammans med SLU och på så sätt kunna följa utvecklingen och förhoppningsvis se positiva resultat.
Förra året påbörjades inventering av solcellsparkens omgivning. SLU fann 18 arter av dagfjärilar och 14 arter av humlor. Bland arterna upptäckte man mindre bastardsvärmare som är en fjäril som är rödlistad i artdatabanken. Arten är knuten till det öppna småskaligt brukade kulturlandskapet, enligt artdatabanken.