Svårt val på en speciell dag

I dag är en speciell dag. För första gången ska Susanne Cenatiempo, 40, rösta i ett presidentval. Men det blir för henne som för miljoner andra amerikaner: ett val mellan pest och kolera.

Houston2016-11-08 05:30

– Jag är besviken på båda kandidaterna och har inte förtroende för någon av dem.

När hon för 22 år sedan hette Andersson och flyttade från Katrineholm till Houston, hamnade hon i ett främmande politisk landskap. Hon lämnade ett Sverige som surfade på privatiseringsvågor och ville bli en del av Europa. I Texas handlade de heta politiska potatisarna om samkönade äktenskap, abort och traditionella värderingar.

Den unga Susanne märkte inte mycket av det. Hon hade fullt upp med universitetsstudierna, jobbkarriären och att bilda familj. Men när hon i fjol blev amerikansk medborgare fick hon all anledning att följa den politiska debatten: nu får hon för första gången rösta.

Trump eller Clinton som president är inget lätt val. Det höga tonläget, mediecirkusen och de skruvade debatterna har handlat mer om svartmålning än viktiga politiska frågor, tycker hon.

– Jag har svårt att lita på vad de säger. Det är för mycket som kommer fram mellan debatterna där båda kandidaterna går emot vad de precis lovat att jobba för. För att sätta sig in i vad de står för gäller det att själv söka fakta och inte bara lyssna på vad som sägs i medierna.

För Susanne Cenatiempo är det viktigt med satsningar på hälsovården och på samhällsviktiga yrkesgrupper som lärare, polis och brandmän. Hon vill ha bort förmånerna och gräddfilerna för den politiska eliten och märker ett tydligt missnöje bland arbetskamrater, vänner och grannar.

– Många är trötta på politikerna och den politiska maskinen. Motorn går men det görs inga framsteg.

Huruvida detta kommer att gynna Trump och dennes konfrontation med etablissemanget är dock oklart till och med i republikanska Texas. Här borde Trump ha ett orubbligt stöd men Clinton har knappat in. Texas har blivit en "swing state" där allt kan hända.

Men även om i dag är en speciell dag för Susanne Cenatiempo och USA, blir morgondagen efter valet inte särskilt annorlunda, tror hon.

– Vi kommer att ha samma problem då med den nationella skulden, hälsoförsäkringen och jobben.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om