Oppositionspartierna var inte nöjda med de svar Ekström gav vid sitt möte med utbildningsutskottet. Det handlade om Riksrevisionens granskning av hur regeringen hanterat de svenska skolresultaten i OECD:s Pisaundersökning som slÀpptes i december 2019.
ââHelt klart Ă€r det sĂ„ att Anna Ekström inte medger och inte ber om ursĂ€kt för att hon har farit med osanning, sade Kristina AxĂ©n Olin, Moderaternas utbildningspolitiska talesperson som hade vĂ€ntat sig en mer "ödmjuk" minister.
Axén Olin fortsÀtter hÀvda att Ekström medvetet manipulerat och mörkat för att fÄ resultaten att framstÄ som bÀttre Àn vad de var, trots att hon vetat om att det fanns problem med en hög andel elever som exkluderats.
Men trots de hÄrda orden vill inte Axén Olin krÀva misstroende mot Ekström eller hennes avgÄng.
ââJag vill invĂ€nta vad konstitutionsutskottet kommer fram till, sĂ€ger AxĂ©n Olin som hoppas att KU ska bredda sin pĂ„gĂ„ende granskning av regeringens hantering av Pisaresultaten.
Kristdemokraternas utbildningspolitiska talesperson Christian Carlsson hÀvdar att "Skolverket har felat, regeringen har mörkat och utbildningsministern har ljugit inför riksdagen".
ââJag kommer att ta initiativ till en interpellationsdebatt med utbildningsministern och sedan kommer jag att begĂ€ra svar av statsministern, innan det blir aktuellt med nĂ„got annat, sĂ€ger Carlsson till TT.
Utbildningsministern Anna Ekström tillbakavisar kritiken om att ha mörkat:
ââJag har bara ett enda intresse vad gĂ€ller Pisaundersökningen, och det Ă€r att vi i Sverige ska fĂ„ tillförlitlig och korrekt information. Jag har hela tiden agerat, med de underlag jag fĂ„tt, genom att stĂ€lla kritiska frĂ„gor till Skolverket om den höga exkluderingsgraden och de svar jag fĂ„tt har gjort mig lugn med att Skolverket följt regelverket, sĂ€ger Anna Ekström.
Utbildningsutskottets ordförande Gunilla Svantorp (S) anser att det viktigaste svaret pÄ frÄgan om mörkning framkom under riksrevisorn Helena Lindbergs redogörelse efter Ekströms punkt pÄ dagordningen.
ââRiksrevisorn var mycket tydlig med att hon bestĂ€mt vill avvisa att nĂ„gon medvetet har fört nĂ„gon bakom ljuset.
Inte utrett
SD:s utbildningspolitiske talesperson Patrick Reslow och Liberalernas skolpolitiska talesperson Roger Haddad anser inte att sakerna Àr utredda efter mötet med Ekström.
ââVarför har inte ministern nĂ€mnt nĂ„gonting om den interna kritik som framkommit i promemoriorna under hela den hĂ€r tiden? undrar Reslow.
Han, och de övriga i oppositionen, syftar pÄ tvÄ promemorior om problem med de svenska Pisaresultaten som tjÀnstemÀn pÄ utbildningsdepartementet skrev direkt efter Pisa-slÀppet 2019 samt i oktober förra Äret. Riksrevisionen pekade pÄ dem i sin granskning men först nu har regeringen lÀmnat ut dem.
Roger Haddad sÀger att Liberalerna anser att regeringen har undanhÄllit information för riksdagen.
ââNĂ€r vi begĂ€rde en extern och oberoende granskning viftades det bort snabbt av regeringen och utbildningsministern. Hon menade att det inte har gjorts nĂ„gra fel och att OECD:s regler följts. Men den bilden delar inte Riksrevisionen, sĂ€ger Haddad.
Hade högsta andelen
Enligt den omstridda mÀtningen presterade de svenska eleverna helt okej, strax över OECD-snittet. Riksrevisionen konstaterar dock att det inte gÄr att sÀga vad resultatet hade blivit om alla elever hade deltagit.
Sverige hade den högsta andelen exkluderade elever av alla deltagande lĂ€nder â lĂ„ngt över det tillĂ„tna â och dessutom ett av de största bortfallen.
KÀrnan i Riksrevisionens kritik Àr att bÄde Skolverket och regeringen borde ha gjort mer för att garantera ett rÀttvisande elevunderlag.
Anna Ekström framhÄller att Skolverket nu fÄr uppdraget att förstÀrka insatserna ute pÄ skolorna. Skolorna ska ha fullstÀndigt klara besked frÄn verket om vilka regler som gÀller för att undanta elever.
ââDet Ă€r en hemlĂ€xa Skolverket har att göra, sĂ€ger Ekström.