"Overkligt att bli 100 år"

I dag lyfter vi på den finaste av hattar och gratulerar Eva Sundin som fyller seklet jämnt. Uppvaktning från oss tackar hon dock vänligt men bestämt nej till. – Det blir för tjatigt, jag var ju med så stort förra året, säger 100-åringen och skrattar.

Jubilar2013-04-12 07:23

Eva Sundin föddes i Västra Vingåker för exakt 100 år sedan, men bor numera på Uttermarksgatan sedan 50 år tillbaka.

Inför bemärkelsedagen fick vi drygt en handfull tips från grannar, bekanta och släktingar om vad som vankades, men huvudpersonen ville inte bli någon följetong i bladet.

– Ni skrev ju så mycket om mig på 99-årsdagen, någon måtta får det väl vara, säger Eva när vi når henne på telefon några dagar före födelsedagen.

Och vid en titt i förra årets legg upptäcker vi att Eva mycket riktigt uppvaktades med en Kurirentårta i fjol, men så värst stort var det väl inte.

– Jo du, det var det allt, replikerar Eva som kom till Eskilstuna på 40-talet.

Hon jobbade på Sjukkassan i sex år innan hon och maken Charles fick barnen Siv och Rolf varefter vår jubilar blev hemmafru.

Hur känns det inför 100-årsdagen?

– Overkligt.

Hur mår du?

– Jo tack, benen strejkar lite och jag håller mig mest inomhus, men annars är det bara bra.

Hur firar du?

– Släkten kommer och det blir smörgåstårta.

Stort grattis då!

– Tack så mycket.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om