Bland annat såg jag filmen "A dangerous method" om Sabina Spielrein, en av psykoanalysens tidiga pionjärer. Hon var mycket psykiskt sjuk när hon började som patient hos Jung, en relation som utvecklades till bitterljuv kärlek.
Relationen kunde inte fortgå och hon var tvungen att bryta med Jung, som i sin tur redan hade brutit med Freud. När hon börjar i terapi hos den sistnämnda var hon nästan klar med sin egen utbildning till psykiatriker.
Filmen är mycket sevärd därför att den berättar om en kvinnas position jämte giganterna. Men så har Spielrein också fått en undanskymd roll i historieböckerna.
Och för den som undrar hur det låter under Freuds divan, lyssna på det eminenta programmet Stil på P1. Den svenska konstnären Leif Elggren har legat under divanen med en uppsättning bandspelare. Det är kanske galet, men befriande roligt.