Omkörningsolycka utanför Kvicksund

En personbil ska ha blivit ganska kraftigt demolerad när den vid 7.15-tiden krockade med en lastbil nära Kvicksund.
Har du en bild från olycksplatsen? Mejla till webbredaktor@ekuriren.se.

Kvicksund2011-02-17 07:27

Personbilen skulle köra om lastbilen när den fick sladd och körde in i sidan på den. Lastbilen ska ha varit lastad med betong.

Olyckan inträffade på väg 56 någon kilometer norr om Kvicksund där det nu uppges vara totalstopp för trafiken åt båda håll.

Två ambulanser har skickats till platsen från Eskilstuna. Även räddningstjänsten har skickats dit, både från Eskilstuna och Västerås. Polispatruller från Västerås har också skickats till olyckan för att hjälpa till med trafikdirigeringen.

Enligt de första uppgifterna så ska ingen av de inblandade vara allvarligt skadad. En kvinna kördes till sjukhuset i Västerås med okända skador.

Vägen beräknas kunna öppnas igen vid 8.10-tiden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om