Under veckan har Europaskolan haft bekymmer med värmen i klassrummen där temperaturerna har varit så låga som 15-16 grader.
I ett inlägg på Facebook under torsdagskvällen meddelade skolans rektor Stephan Eriksson att all undervisning under fredagen ställs in med anledningen av att FKAB stängt av all värme i klassrummen för att kunna göra en komplett felsökning.
– I sin felsökning kring vad det berodde på meddelade FKAB oss igår eftermiddag (torsdag) att de skulle behöva stänga av all ingående värme till skolan. Med tanke på att vi visste att det skulle bli en ganska kall natt och det skulle vara ruskväder idag (fredag) insåg vi att vi inte kunde bedriva undervisning av arbetsmiljöskäl för medarbetare och elever, säger Stephan Eriksson.
Under fredagseftermiddagen fick Stephan Eriksson en uppdatering kring felsökningen.
– De tror att de har identifierat felet. Det viktigaste är nu att de kunnat släppa på värmen till skolan igen och räknar med det ska funka att ha skolan öppen som vanligt på måndag med undantag för idrottshallen, för det är tydligen där felet troligtvis är. Då kommer det vara fortsatt avstängt där så vi får hitta på alternativa lösningar för idrottsundervisningen, säger han.
FKAB kommer under helgen ha extra tillsyn på skolan för att lufta och fylla på värmesystemet.