Kommunen: Äntligen en toalett till Malmköping

En ny offentlig toalett, anpassad för kulturmiljöområdet vid busstationen är beställd. Men nödiga får hålla sig till efter sommaren på grund av lång leveranstid.

Den avstängda offentliga toaletten ska bytas ut mot en nybyggd som liknar produktbilden i övre hörnet. Men den som ska placeras i Malmköping är tänkt att matcha kyrkan som syns i bakgrunden.

Den avstängda offentliga toaletten ska bytas ut mot en nybyggd som liknar produktbilden i övre hörnet. Men den som ska placeras i Malmköping är tänkt att matcha kyrkan som syns i bakgrunden.

Foto: Privat, David Gagnert

Malmköping2021-03-23 18:02

Turerna kring en offentlig toalett i Malmköping har varit många. För ungefär tre år sedan stängdes den sista vid busshållplats på grund av skadegörelse och sedan dess har många efterlyst en ny. Speciellt på sommaren då köpingen fylls på med turister.

Men nu är en ny enhet beställd och förhoppningen är att den ska vara installerad och klar i månadsskiftet augusti-september, då leveranstiden ligger på ungefär 20 veckor.

undefined
Den nya toaletten kommer bland annat vara utrustad med inbrotts- och brandlarm samt elektronik för fjärrövervakning.

– Nu hoppas vi på att allt ska gå helt smärtfritt och smidigt och att vi har en ny fin toalett där efter sommaren, säger Björn Rabenius, chef för samhällsbyggnadsförvaltningen i Flen

Att få kontakt med en leverantör har inte varit lätt, enligt Rabenius. Dessutom måste toan passa in i den kulturhistoriska miljön.

– Vi har sedan tidigare haft ett gott samarbete med Region Gotland som har byggt åtminstone en toalett i Almedalen, i ett kulturmiljöområde precis som vi har i Malmköping, säger han.

undefined
Många har efterlyst en ny offentlig toalett i Malmköping sedan den gamla bomades igen.

Björn Rabenius hänvisar också till modellen i Visby där man har haft avtal med näringslivet om att tillhandahålla toaletter. Där ska man dock ha fått sin offentliga toalett på plats under 2019.

– Nu har vi också äntligen kommit dit. Via deras kontakter har vi till slut hittat en leverantör, säger Rabenius.

Nu hoppas han att folk ska "hålla fingrarna ifrån" den nya inrättningen.

– Vi hade ganska mycket problem med toaletten tidigare. Den vandaliserades vid ett antal tillfällen innan vi till slut stängde den. Då var den bort räddning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!