– Här finns det barn överallt, och jag har lång erfarenhet av att arbeta med barn, säger hon.
Anette Ljungquist är Mariefredsflickan som vände hem till småstaden efter 15 år i Stockholm.
Hon har arbetat på förskolor och i vanlig skola.
Tjänsten som klubbchef i moderföreningen hade Anette Ljungquist sneglat mot tidigare.
– Men från början var den bara på halvtid. Nu är det 75 procent, berättar 52-åringen.
När hon i höstas såg att tjänsten utlystes började hon tipsa sina vänner.
Sen plötsligt en dag insåg Anette Ljungquist att "jag ska ju söka den".
– IFK ligger mig varmt om hjärtat.
Som ungdom spelade hon handboll i IFK, och åkte skidor med pappa i elljusspåret ovanför det som nu är Hammarens IP.
Sedan blev det hennes barn tur att representera klubben.
– Det har varit fotboll, innebandy och handboll.
Dottern Amanda spelade handboll medan sonen Anton ägnar sig åt innebandy.
– Han är målvakt i A-laget. Jag går alltid och tittar på matcherna, och när dottern var aktiv blev jag ledare. En rolig tid.
IFK Mariefred är inte bara kommunens, utan Sörmlands, största idrottsförening.
Anette Ljungquist berättar att medlemsantalet nu vuxit till 1 350 i takt med att fler och fler flyttar till orten:
– Vi är redo! Våra tre största sektioner är fotboll, ishockey och innebandy.
– Hammaren är en jättehärlig plats, man ser barn överallt. Jag kommer ofta hit på fritiden med mina två hundar som gärna går här i skogen, säger Anette Ljungquist.
Hur håller du igång annars?
– Jag springer och styrketränar. På sommaren besöker jag ofta utegymmet här vid idrottsplatsen.
Anders Steiner är en av eldsjälarna i IFK och ansvarade för sportlovscampen som pågår när tidningen gästar.
– Anette är en supervärvning på flera sätt. Hon har ju en förankring i föreningslivet, säger han.
– Sportlovscampen höll på i tre dagar och vände sig till barn i åldrarna 7–12 år.
När Anette Ljungquist blivit varm i kläderna och lärt sig det administrativa avser hon att komma ut och besöka sektionerna.
– Jag ska lägga mycket tid på att utveckla unga ledare, så jag tänker att det blir en del kvällsjobb. Kioskverksamheten vintertid som drivs av våra pensionärer är jag också huvudansvarig för. Varor ska beställas och hämtas. Jag kommer även att vara delaktig i sponsorbiten. Det här är ett roligt jobb!