Ett envåningshus med vind, 141 kvadratmeter boarea bakom ljusgula träpaneler och vita fönsterkarmar och under ett tak belagt med enkupiga röda lertegelpannor. Det är vad som ska växa fram på fastigheten Munken 12 i centrala Mariefred.
– Om man ska bygga på den här platsen måste det vara väl anpassat till miljön. Flera antikvarier har varit inblandade och bestämt utformningen så att det här byggs i samma stil som de omkringliggande husen, förklarar Maria Strengbohm på Strängnäs kommun.
Hon fortsätter:
– Det var ett krav som vi på samhällsbyggnadskontoret ställde.
Bygget har varit rättssak i två år efter att grannar överklagat bygglovet upprepade gånger. En av anledningarna som de tog upp var den historiska miljön.
I sin överklagan till mark- och miljödomstolen skrev de bland annat att "ett nybygge på ett menligt sätt skulle inverka på den kulturhistoriska oerhört betydelsefulla miljön".
Owe Pettersson, en av grannarna, är fortfarande av den åsikten:
– Här förstör man ett gammalt fint område bara för att folk ska tjäna pengar.
Han håller dock med om att det hade kunnat bli betydligt mycket sämre, till exempel om det byggdes ett tegelhus.
– Men å anda sidan låg det en liten smedja på en våning där tidigare. Det gör ju att det kommer att se väldigt annorlunda ut.