Larmet kom strax efter klockan åtta på fredagskvällen. Brandmän från stationerna i Mariefred, Strängnäs och Nykvarn var på plats med sex fordon.
– Elden sprider sig, men inte så snabbt. Bedömningen är att vi kommer att hinna få kontroll och släcka på tre timmar, sade Daniel Lundin.
På torsdagen utfärdade räddningstjänsten i Strängnäs en avrådan från eldning utomhus. Den gäller tills vidare.
– Det är väldigt torrt och det har varit varmt i flera dagar, säger Daniel Lundin.
Räddningsinsatsen avslutades vid 23-tiden sedan branden släckts. Det är inte känt hur stora skador som uppstod och ärendet är överlämnat till markägaren för bevakning.
Under lördagskvällen fick räddningstjänsten rycka ut till platsen igen då det börjat pyra i marken igen. Man såg till att blöta på ordentligt med tanke på hur torrt det är i terrängen.