Tröttnade på alla neddragningar – fixade egen sommarfest

Föräldrarna tröttnade på att deras son och hans grannar på kommunens LSS-boende har fått flera sociala aktiviteter indragna, därför ställde de i fredags till med en heldagsfest.

"Det känns kanon att kunna ge dem det här. De ska också få komma ut och se något", säger Nettan Johansson som tillsammans med maken Börje bjöd hem sonen och hans grannar och personal på kommunens LSS-boende på en riktig sommarkalasdag.

"Det känns kanon att kunna ge dem det här. De ska också få komma ut och se något", säger Nettan Johansson som tillsammans med maken Börje bjöd hem sonen och hans grannar och personal på kommunens LSS-boende på en riktig sommarkalasdag.

Foto: Matilda Kvarnström Lantz

Mellösa2019-07-29 16:15

De fyra boende hämtades på förmiddagen i en ståtlig raggarbil och fick åka hem till Börje och Nettan Johansson utanför Mellösa. Där väntade en heldag full av lek, bus och gassande värme.

– Alltså deras leenden i bilen, de såg ut så här, säger Börje Johansson och visar med fingret från ena örat till andra.

Han är pappa till en 28-årig kille med autism och utvecklingsstörning. För fyra år sedan flyttade han in på boendet i centrala Flen och under året har flera av deras sociala aktiviteter försvunnit.

– Då bestämde vi oss för att ta ut dem hit! Och det tänker vi göra fler gånger, det behöver ju inte vara så festligt som i dag, det räcker med lite saft och kakor, säger han.

Han beskriver att flera av de sociala aktiviteterna har dragits in av ekonomiska skäl under året.

– Allting är neddraget och indraget för de här krakarna. Kontaktpersoner, kvällarna på Bron, alltså som kostar pengar har dragits in, säger Börje Johansson.

Han hoppas att deras initiativ dels ska bli "ett uppvaknande" för de styrande i kommunen och att det ska inspirera andra till liknande påhitt.

– Jag hoppas att det ska väcka lite empati, säger han.

Under dagen fick de hoppa studsmatta, njuta av musik, bada i poolen, grilla hamburgare till lunch och fika på jordgubbar och glass till efterrätt – sedan avslutades dagen med en skattjakt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om