Man från Sörmland anhållen för grovt sexbrott mot barn

Polisen stormade lägenheten i Brandkärr i Nyköping via balkongen. Där greps en man i 25-årsåldern som misstänks för grovt sexbrott mot barn.

NYKÖPING2016-06-07 20:42

Det var vid 18-tiden på tisdagen som polisen tog sig in i en lägenhet i stadsdelen Brandkärr i Nyköping och grep en man i 25-årsåldern. Han misstänks för grovt utnyttjande av barn för sexuell posering.

– Vi är försiktiga med att berätta mer detaljer, men det är grovt brott. Offret är inte hemmahörande i Sörmland, men för att skydda identiteten, vill vi inte gå in på ålder eller bostadsort på målsägaren, säger Erik Thulin kommunikatör inom Polisen region Öst.

I nuläget finns det bara en målsägare och det var en anhörig som slog larm till polisen.

– En av de saker som den fortsatta utredningen kommer fokusera väldigt mycket på är om det finns fler målsägare där ute. Det försöker vi utreda genom den tekniska undersökningen.

Polisen har beslagtagit en dator i lägenheten, och vid 19-tiden var man fortfarande kvar i lägenheten.

– I sådana här ärenden så fokuserar vi på datorn och försöker säkra bevisen som finns i den. Men det kan även finnas andra saker i lägenheten som kan vara av intresse.

En man som bor i samma trappuppgång som den misstänkta mannen berättar att polisen befann sig på taket. Därefter ska de ha firat sig ner med rep till balkongen och slagit in balkongrutan.

– Jag hörde världens smäll strax innan klockan sex, det måste ha varit för att de slog sönder glasrutan, säger han.

Erik Thulin kan inte bekräfta att insatsen gick till på det sättet men berättar att specialutbildad polis från Nationella Operativa Avdelningen har funnits på plats.

– De är utbildade på att ta sig in i lägenheter snabbt, men hur de gjorde det vet jag inte. Det viktigaste vid den här typen av insatser är att det går fort. Vi måste säkra både person och dator för att kunna behålla bevis. 

Mannen kommer att höras under tisdagskvällen och därefter tar åklagaren beslut om han ska anhållas under onsdagsmorgonen.

Strax innan klockan 21 meddelade Åklagarmyndigheten att Nyköpingsbon har anhållits.

– Teknisk utrustning har tagits i beslag, som ska undersökas av it-forensiker inom polisen, säger kammaråklagare Emma Olsson vid Åklagarkammaren i Nyköping i ett pressmeddelande.

Senare i veckan kommer mannen att begäras häktad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om