Sprängdåd i natt

Okända gärningsmän har försökt spränga upp två nödutgångar till butiken Karlssons på Brandkärrsvägen i Nyköping natten mot tisdag.

Nyköping2009-11-24 01:49

Man lyckades dock inte ta sig in. Det konstaterar polispatruller som undersökt området efter många telefonsamtal från personer som hört minst en kraftig smäll från området. Första larmet kom klockan 00.52.
Polispatrullen har hittat ett misstänkt föremål, möjligen en sprängladdning nära sprängplatsen och bombtekniker har tillkallats. Karlssons ligger ett hundratal meter från E4:an, men inte nära några boningshus.
Vid femtiden på morgonen fanns bomtekniker på plats.
- De har gjort bedömningen att E4:an inte behöver spärras av, som vi först planerade, säger vakthavande polisbefäl Thomas Redlund.
När bomteknikerna är klara och platsen säkerställd vidtar en teknisk undersökning för bevissäkring.
Enligt vittnesuppgifter har ett fordon lämnat platsen strax efter den första smällen i rikning mot den närbelägna rondellen Påljungshage, rapporterar Thomas Redlund.
- Vi är tacksamma om någon hört och sett mer och kan lämna fler uppgifter, säger han.
Polisen misstänker att sprängningarna gjordes för att man skulle kunna ta sig in i varuhuset och rubricerar tills vidare ärendet som försökt till grov stöld.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om