"Krya på dig gumman!". "Ta hand om dig!" På Jozephine-Pilgrim Gimlings facebooksida strömmar kommentarerna in. Här syns även bilder på en blåslagen och blodig Jozephine-Pilgrim. Bland kommentarerna uttrycks också ilska mot de som ligger bakom såren och blodet.
– Det har fått väldigt mycket uppmärksamhet, och det tycker jag är bra. Då syns det att folk överlag inte tycker att det här är okej, och jag hoppas att det gör att fler blir villiga att hjälpa till. Att vi måste sätta ner foten, jag kan inte göra det ensam, men tillsammans kan vi säga ifrån, säger Jozephine-Pilgrim.
Ett svullet öga, rispor i ansiktet, ont i käken. När Eskilstuna-Kuriren når henne har hon fått komma hem från sjukhuset.
– Det känns lite som att jag blivit överkörd av ett tåg. Jag ändrar färg och form i ansiktet hela tiden. Men jag har fått smärtstillande så det går ganska bra. Nätterna är värst. I natt vaknade jag av mardrömmar, säger hon.
Jozephine-Pilgrim är född och uppvuxen i Eskilstuna. För två år sedan flyttade hon till Örebro för att läsa till civilekonom. Det var på väg hem till studentlägenheten, som hon delar med en kompis, som det hände. Natten mot lördagen fick Jozephine-Pilgrim spendera på sjukhuset.
– Alldeles innan hade jag skiljts från mina två vänner som jag hade sällskap med. Jag cyklade förbi två killar och när jag kommer precis bredvid dem så sparkar en av dem till hjulet på cykel.
Hon satte ner foten för att få tillbaka balansen.
– Sedan får jag ett knytnävsslag rakt i ansiktet. Jag ramlar och känner hur de sparkar mig i ansiktet. Allting gick väldigt fort. Man tänker innan på hur man borde reagera om något sånt här händer men det går inte att vara förberedd.
Väska, plånbok, mobiltelefon – allting fanns kvar. Jozephine-Pilgrim blev inte rånad. Hon kunde ringa en av väninna. Snabbt var både vänner och polis på plats.
Hur tror du att det här kommer påverka dig?
– Det är svårt att säga nu, jag är fortfarande chockad över det som hänt. Jag har blivit erbjuden hjälp och den kommer jag att ta.
Trots att sår och blåmärken ännu inte läkt planerar Jozephine-Pilgrim hur hon kan göra något konstruktivt av det hon varit med om.
– Vi planerar att dra ihop ett gäng och nattvandra. Jag förstår att polisen inte kan lägga resurser på att cirkulera omkring ifall något skulle hända.