Det är en omfattande logistisk operation som kultur- och fritidsnämnden beslutat om och som kommer ta två år att genomföra. Det handlar om en samlokalisering av stadsmuseets föremålssamling som i dag finns utspridd i fem olika lokaler. De nuvarande lokalerna är bristfälliga och under 2017 blev situationen akut då delar av samlingarna drabbades av mögelangrepp.
Frågan om en gemensam lokal för alla föremål har diskuterats under decennier men i januari stod det klart att kultur- och fritidsförvaltningen har hittat en långsiktig lösning på förvaringsproblemet.
Ett 15-årigt hyresavtal har tecknats med fastighetsbolaget Stendörren AB om att hyra en lagerlokal i Svista med en total yta om 3 570 kvadratmeter. Tillträdet sker i sommar och flytten av de cirka 60 000 föremålen beräknas ta två år.
I de samlingar som stadsmuseet förfogar över finns främst föremål från tiden vid industrialismens genombrott i mitten av 1800-talet fram till 1950-talet. Spännvidden är enorm, här finns allt från småskruv till prydnadssaker, kakelugnar och jordbruksmaskiner.
När det nya föremålsmagasinet tas i bruk kommer verksamheten att kunna bedrivas i ändamålsenliga lokaler. Arbetet kan effektiveras och medarbetarna får en bättre arbetsmiljö jämfört med i dag. Möjligheten att ta emot studiebesök och ordna visningar förbättras också avsevärt.
Avtalet med Stendörren innebär att kostnaden för hyra och drift från och med 2022 ligger på knappt 2,3 miljoner kronor per år. För att klara finansieringen av flytten kommer kultur- och fritidsnämnden att behöva använda tidigare överskott på 1,3 miljoner kronor. Nämnden har också beslutat att avsätta tre miljoner kronor i inventariebudgeten för 2018 för inventarier och inredning av den nya lokalen i Svista.