Åkerman jagar EM-kvalplats

I april EM-kvalar Sveriges U21-landslag. En som har chansen att vara med då är Eskils Rickard Åkerman. Högernian är i alla fall kallad till ett träningsläger 2–5 januari.

Övrigt2009-12-12 10:00

28 spelare träffas i januari i Skene för att försöka övertyga förbundskaptenen Jan ”Proppen” Karlsson om att de är värda en plats i EM-kvalmatcherna mot Belgien, Holland och Slovenien i april.

– Vi är tre högernior med så en ska bort. Men jag känner att jag har chansen att ta en plats, säger Rickard Åkerman som har en bra höst i Eskil bakom sig.

Har du snackat något med ”Proppen”?
– Ja, lite grann. Jag har fått en del råd och han vill att jag ska bygga på min fysik framöver.

För Åkerman väntar dessutom ytterligare ett läger i nästa vecka.

Det är ett regionläger där A-landslagets förbundskapten Staffan Olsson vill se ett flertal killar från Mellansverige i aktion.

När det gäller U21-lägret finns ytterligare en spelare från Eskilstuna med. Det är Guifs Mattias Zachrisson.

Eskilstunabekantingarna Richard Hanisch och Martin Adolfsson i Redbergslid är också uttagna.

Reserver till januarilägret är Guifs Alexander Karlsson och Eskils Rasmus Båverud.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om