Cityspelare tränar med IFK Norrköping

Efter förra säsongen lämnade tre Citytalanger klubben sedan de fått visa upp sig för klubbar högre upp i seriesystemet.
Ska William Celsing bli näste man?

Övrigt2009-06-29 14:51

Citys flyfotade mittfältare och anfallare tränar nämligen med Norrköping i två dagar och ska spela match på tisdagskvällen med anrika IFK:s U21-lag mot Åtvidaberg.

– Det är Magnus "Munken" Karlsson (med förflutet i bland annat Norrköping och numera i Eskilstuna Uniteds tränarstab) som har förmedlat kontakten, berättar Citys ordförande Peter Lindqvist som inte har något emot att talangerna får träna med större klubbar.

– Det är bara kul för oss att vi får fram så många bra spelare, säger Citybasen och tillägger:
– Men någon övergång blir inte aktuell förrän tidigast nästa säsong.

William Celsing själv är tillfreds med det han uträttat hittills i Norrköping.
– Det har gått helt okej. Du märker av att det är ett helt nytt tempo. Blir spännande med match också. Men jag vet inte hur mycket speltid jag får. Detta är en bra erfarenhet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om