Dennis hamnade mitt i olyckskaoset på E20: "Olyckan har påverkat mig"

Dennis Österberg var på väg från Uppsala till Örebro den 13 januari när han hamnade mitt i en trafikolycka på E20 i höjd med Kjula utanför Eskilstuna. Han slog larm om krocken och tog en bild som nu har utsetts till januarimånads läsarbild.

Foto:

Övrigt2019-02-12 21:03

Dennis Österberg färdades tillsammans med en kompis på E18 men när vägen stängdes av med anledning av en olycka tog de i stället E20 vidare mot Örebro. Där blev de vittnen, och delvis inblandade, i en annan olycka.

– Det har gått en månad sedan olyckan och den har påverkat mig. Jag har insett att jag är dödlig. Hade lastbilen som körde på den bil som blev demolerad träffat på ett annat vis kanske jag hade blivit träffad, säger Dennis Österberg.

Bakgrunden till olyckan som inträffade på E20 på kvällen den 13 januari var en singelolycka som i sin tur ledde till att ett antal andra bilar körde ihop. Dennis Österberg och hans kamrat hade stannat bilen vid vägrenen och klivit ut för att varna andra bilar för olyckan. Det gick bra tills dess att en lastbil fick sladd och träffade ett antal stillastående bilar. Framför allt en bil blev helt demolerad av lastbilen.

– Jag har haft kontakt med de som satt i den bilen och hamnade på sjukhus och kommer fortsätta ha det. Olyckan kommer nog prägla dem framöver, säger Dennis Österberg som är påtagligt tagen efter det han upplevde för en månad sedan.

– Det är först när man står där och är med om något sådant här som man inser omfattningen.

Dennis Österberg hade ingen tanke på att skicka in någon bild till tidningen, bilden skickade han till sin dotter för att visa vad han hade varit med om. Hon, som är reporter, skickade i sin tur bilden till Eskilstuna-Kuriren.

– Jag stannade på platsen som vittne och målsägare och tog en översiktsbild. Det var inte tänkt som någon nyhetsbild.

Vad ska du göra för vinstpengarna 999 kronor?

– De spenderade jag redan dagen efter olyckan på reflexväster och blinkande lampor. Det handlar om liv och död i de här situationerna, syns man inte så finns man inte. Det var ett självklart val.

ATT TÄNKA PÅ NÄR DU TAR NYHETSBILDER ELLER FILMAR

Om det är en nyhetshändelse, tänk på att inte vara i vägen eller störa personal på platsen. Visa respekt och medmänsklighet när du dokumenterar händelser, tänk på den personliga integriteten. Ta inte bilder eller filma inte personer i nöd – hjälp dem i stället. Följ alltid lagen när du tar bilder.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!