I fjol återuppstod Bajen Fans ur spillrorna från konkursade Hammarby Hockey.
Laget började om i lägsta serien, division 4, och vann den hur lätt som helst.
Nu är Bajen i trean och har så här långt åtta raka segrar och solklar serieledning.
– Vi har väl snittat ungefär 10–2 i våra matcher, säger Boustedt.
Den förre elitserietränaren som numera är utvecklingschef på Hockeyförbundet var med och drog igång Bajen efter konkursen.
– Man är ju född Hammarbyare och då har man inget val. Det är bara att ställa upp och hjälpa till, säger han och skrattar.
Förra säsongen satsade klubben på att få med sig massor av egna fans på en bortamatch. Då gick trippen till Järna och runt 800 Bajenfans slöt upp.
– Det hoppas vi slå nu, säger Boustedt.
Många vill komma hit
Om allt går som många tror blir det en riktig publikfest i Sméhallen på lördag. Eskilstuna HC har redan sålt 300 biljetter i förköp i Eskilstuna.
Lägg där till alla som väntas från Stockholm.
– Jag vet att två bussar kommer. Men tydligen väljer de flesta att ta tåget till Eskilstuna. Jag har dessutom fått massor av samtal från barnfamiljer som vill komma och heja på Bajen, säger Markus Johansson som är ordförande och målvakt i EHC.
Eskilstunalaget mötte Bajen borta i premiären för någon månad sedan. Då blev det 0–13 i baken.
– Tyvärr tröt orken mot slutet och vi släppte in sex mål sista tio, säger Johansson.
Benny öser in poäng
I Bajen finns en hel del gamla profiler. Lagets stjärna heter Benny Rönnelöw. Han kom tillbaka till sin moderklubb i fjol efter ett flertal säsonger i Allsvenskan och norska förstaligan. På sju matcher har han gjort enorma 42 poäng (24+18) under hösten.
– Honom måste vi förstås hålla ett öga på. Ska vi ha en chans gäller det att alla killarna är på tårna från första nedsläpp, säger Markus Johansson som berättar att minst åtta poliser och ett antal ordningsvakter finns på plats under matchen.