Som alla vet har det varit ordentligt turbulent i IFK under en längre tid och nu när klubben har fått undan vissa surdegar krävs en viss kontinuitet för att fortsätta på den inslagna linjen.
– Jag har sagt till valberedningen att jag fortsätter om det inte blir för stora omkastningar i styrelsen, förklarar Percy Hagberg.
Men enligt säkra källor har han redan bestämt sig eftersom även ”vapendragaren” Peter Northman med all sannolikhet blir kvar i IFK-styret.
Annars är naturligtvis de ekonomiska frågorna det tyngsta oket att bära på.
– Även för 2008 visar vi minussiffror men de är betydligt lägre än året innan då vi gick nästan en miljon back, säger Percy Hagberg som inte vill spekulera om storleken på de röda siffrorna den här gången:
– Jag vågar inte ens gissa förrän bokslut och revisionsberättelsen är klara.
”Kan gå plus 2009”
Däremot hoppas han på ett avsevärt ljusare 2009:
– Det kan bli så att vi går plus för första gången på ganska länge i år.
Detta motiverar Hagberg så här:
– Vi har gjort om i stort sett hela föreningen där vi jobbar på ett annat sätt och har mer uttalade ansvarsområden. Dessutom har vi avvecklat en hel del saker som har kostat pengar så den stora förändringen är kostnadsbesparingarna.
Intäkterna?
– De är mycket svårare att påverka men vi har en sponsorgrupp som jobbar med en hel del intressanta förslag.
Sponsorsidan totalt?
– Den är tuff. Vårt utgångsläge är att vi ska klara oss själva.
Är det realistiskt?
– Med vissa ekonomiska förändringar ska det gå. Vi måste tro på det, svarar IFK Eskilstunas ordförande.