Kopplar av med dikesgrävning

Han blev ombedd att styra upp stämsången så där lite i periferin - men blev så tagen av Eskilstunarevyn att det inte dröjde förrän han landade som regissör för hela uppsättningen.

Övrigt2009-11-24 15:46

Det handlar om femman i Viba Femba, sånggruppen som på fredag kväll intar Eskilstuna teater tillsammans med Tomas von Brömssen.

Jo, det är faktiskt sant att Näshultabon Erik Lindman är nummer fem i Viba Femba. De andra fyra har sjungit ihop sedan gymnasietiden i Uppsala på 1980-talet. Erik kom in senare, 1995, när en ursprunglig medlem valde att satsa på studierna i stället för att åka på turné.

– Jag hade gått sångsolistutbildningen i Göteborg och studerade nutida musik för en lärare i Rom när jag fick frågan. Viba Femba var ju någonting helt annat än det jag sysslat med ditintills. Men jag tänkte, varför inte? Att underhålla är en utmaning. Och oavsett konstform så handlar det ytterst om att kommunicera. För allt handlar om att göra publiken delaktig, menar Erik Lindman.

Läs hela artikeln i onsdagens papperstidning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om