Natten mot fredagen sattes Biff Grill och bar på Careliigatan i Eskilstuna i brand. Branden var enligt krögaren Mats Andersson explosionsartad och hade kunnat sluta precis hur illa som helst. Huskroppen där krogen ligger är sammanbyggd med Comfort Hotel.
– Det här uppvaknandet vi fick med Stattbranden (2009), alltså jag får rysningar. Det här väcker känslorna till liv, säger Mats Andersson.
Den anlagda branden har enligt Mats Andersson totalförstört Biff Grill och bar. Även bistron Gränden, som sitter ihop med krogen, har fått skador. De är dock inte alls av samma omfattning, berättar han.
– Vi har tillstånd att ta 800 personer där, och jag tror nog att vi ska kunna ta 400. Kanske redan i kväll.
Att branden inte orsakade ännu större förödelse i kvarteret beror enligt Mats Andersson mycket på den tidiga upptäckten. Ett vittne passerade förbi precis när det hände. Dessutom har stora investeringar nyligen gjorts för att förbättra brandsäkerheten i lokalerna.
– Vi har precis lagt 500 000 kronor på nya branddörrar, brandlarm och brandceller och vi har haft tur att det har fungerat, säger Mats Andersson.
Under natten mot fredagen grep polisen två män i 20-25-årsåldern misstänkta för att ha anlagt branden. Mats Andersson hoppas att det är gärningsmännen och att övervakningsfilmer från Biff Grill och bar ska hjälpa till av bevisa det.
– Vi har film på allt, men jag kan tyvärr inte visa dig den, säger Mats Andersson.
Vad visar filmen?
– Alltså, de är ju maskerade. Men man ser att de har fyra dunkar med sig. Femlitersdunkar. Sedan tänder de på. Det blir ju en explosion.
Varför någon vill bränna ner Mats Anderssons krog vet han inte.
– Vi har inte fått ta emot några hot, säger han.
Hur känns det nu?
– Alltså, det är ju förjävligt. Men vi har haft tur. Det här hade kunnat sluta i katastrof. Men nu... det är bara materiella ting.